Léčebné metody
„Každý nádor je jiný, a proto léčba vyžaduje personalizovaný přístup ke každému pacientovi"
Volba způsobu léčby záleží na diagnóze, klinickém stádiu nemoci, rozsahu nádoru, postižení dalších struktur, ale také na rizikových faktorech a na celkovém stavu, situaci a přání pacienta.
Které léčebné metody jsou používány u kterých diagnóz se dozvíte v rámci stránek diagnóz, zde najdete vysvětlení léčebných metod. V léčbě jsou obvykle používány kombinace jednotlivých léčebných metod.
Zakládáme si na týmové spolupráci, nezbytnou součástí léčebného procesu jsou lékařští i nelékařstí odborníci, kteří v multidisciplinárních týmech vyhodnocují všechny získané výsledky vyšetření a s přihlédnutím na konkrétního pacienta a vlastnosti konkrétního nádoru stanovují léčebný postup.
1Chirurgické metody
Onkologická chirurgie →
Onkologická chirurgie, zkráceně onkochirurgie představuje lékařský obor věnující se diagnostice a léčbě zhoubných nádorových onemocnění. Jedná se o nedílnou součást komplexní péče o onkologicky nemocné. U většiny nádorů je úplné odstranění předpokladem vyléčení onkologického onemocnění.
Robotická chirurgie →
Jde o odvětví chirurgie, v rámci kterého lékař provádí operaci s pomocí robotického systému, bez kontaktu s tělem pacienta.
Operace prsu →
Jedná se o typ onkochirurgického výkonu, který se provádí nejčastěji kvůli zhoubnému nádoru prsu. V některých případech je vhodné operovat i nezhoubné, nebo rizikové léze. Cílem operace je především odstranění nádoru a většinou i zjištění stavu podpažních uzlin.
Operace kožních nádorů →
Resekce neboli chirurgické vyříznutí, představuje u kožních nádorů základní terapeutickou metodu. Cílem tohoto onkochirurgického výkonu je odstranění nádoru a v pokročilejších stavech i zjištění stavu spádových lymfatických uzlin.
Kryochirurgie →
Kryochirurgie je v podstatě chirurgická léčba mrazem. Tato metoda využívá toho, že při prudkém a dostatečně rychlém ochlazení živé tkáně a jejím následným pomalým rozmrazení dochází k odumření části tkáně - nekróze. Následuje stádium odlučování nekróz, vystřídané granulací tkáně a závěrečnou fází hojení rány, epitelizací. Tato metoda se využívá velmi zřídka.
2Radioterapeutické metody
Radioterapie →
Radioterapie, léčba ozařováním, je využití ionizujícího záření k léčbě nádorů. Cílem ozařování jsou nádorové buňky. Většinou se ozařuje pouze nádor a jeho okolí, případně místo po vyjmutí nádoru. Radioterapie se zpravidla neaplikuje na oblast celého těla. Radioterapie může být využitá jako samostatná metoda onkologické léčby nebo spolu s chemoterapií k posílení jejího efektu (chemoradioterapie).
3Systémová farmakoterapie
Chemoterapie →
Chemoterapie je protinádorová léčba založená na lécích zvaných cytostatika. Chemoterapie je jedním ze základních pilířů onkologické léčby. Společným znakem této různorodé skupiny léků je jejich cytotoxický efekt, tedy to, že chemoterapeutika jsou schopna různými mechanizmy ovlivňovat růst a dělení nádorových buněk.
Chemoradioterapie →
V léčebné strategii některých zhoubných nádorů se v indikovaných případech využívá kombinace léčby radioterapií a chemoterapií. Záměrem kombinovaného použití je zvýšení léčebného účinku na nádorovou tkáň při zachování ještě snesitelných vedlejších účinků léčby na zdravé tkáně.
Hormonální léčba →
Hormonální léčba je jednou z nejstarších léčebných metod v onkologii. Využívá se hlavně v terapii nádoru prsu, prostaty či těla děložního. Společným znakem těchto nádorů je, že je hormony stimulují k růstu, jsou tzv. hormonálně dependentní. Hormonální léčba se proto zaměřuje na snížení tvorby hormonů (nejčastěji estrogenů a androgenů) nebo zablokování jejích účinku na nádorovou tkáň.
Cílená léčba →
Jak zdravé, tak nádorové buňky jsou schopny přijímat ze svého okolí signály, tyto signály převést do nitra buňky a odpovědět na ně. Tímto signálem může být pokyn k růstu a dělení buňky či k zániku buňky. Jedná se o série složitých, na sebe navazujících procesů, do kterých je zapojené velké množství molekul - bílkovin, včetně s nimi svázaných enzymů. Zatímco zdravé buňky mají tyto procesy přísně regulovány, nádorové buňky se této kontrole vymkly.
Cílená léčba se zaměřuje právě na zmíněné signální a regulační bílkoviny především nádorových buněk. To ji odlišuje od standardní chemoterapie, která necíleně poškozuje DNA buněk nádorových, ale i těch zdravých.
Imunoterapie →
Imunoterapie představuje relativně novou a velmi dynamicky se rozvíjející metodu onkologické léčby. V současné době se největší pozornost soustředí na tzv. checkpoint inhibitory, monoklonální protilátky, které různými mechanizmy obnovují protinádorovou imunitu. Imunoterapie tedy necílí přímo na nádorové buňky, ale reaktivuje schopnost vlastního imunitního systému tyto buňky rozpoznat a zlikvidovat.
4Regionální chemoterapie
HIPEC →
HIPEC neboli hypertermická intraperitoneální chemoterapie) je terapeutický postup užívaný v léčbě nádorů pobřišnice, při němž se dutiny břišní napouští tekutina se zahřátým cytostatikem.
PIPAC →
PIPAC neboli přetlaková nitrobřišní aerosolová chemoterapie je paliativní metoda užívaná v případech, kdy nádorová ložiska pobřišnice není možné kompletně chirurgicky odstranit, a kde tedy není ani místo pro metodu HIPEC.
5Intervenční radiologie
Radiofrekvenční a mikrovlnná ablace →
Radiofrekvenční ablace (RFA) je metoda onkologické terapie založená na tepelných účincích vysokofrekvenčního elektrického proudu na tkáně. Zavedení speciální sondy s elektrodami umožnuje vést proud přímo do nádorového ložiska, co vede ke zvýšení teploty a následné likvidaci nádorových buněk. Metoda se využívá především v terapii nádoru jater.
Mikrovlnná ablace (MWA) využívá podobně jako RFA působení vysoké teploty v nádorovém ložisku. MWA využívá, na rozdíl od RFA, působení elektromagnetické vlnění.
Transarteriální chemoembolizace →
Chemoembolizace je metodou intervenční radiologie. Používá se především k léčbě nádorů jater nebo jaterních metastáz. Při chemoembolizaci je tenká, speciálně upravená, hadička zavedena do tepny, která přivádí krev k ložisku a vyživuje tak nádor nebo metastázu. Touto hadičkou se pak do tepen aplikují cytostatika, které ničí nádorové buňky a suspenze embolizačního materiálu, který snižuje průtok krve nádorem nebo metastázou.
6Podpůrná léčba a péče
Léčba bolesti →
Bolest představuje jeden z nejčastějších, ale i nejobávanějších příznaků nádorového onemocnění a v různé míře se s ní setkává většina onkologických pacientů, obzvláště v pokročilých stádiích nemoci. Neléčená bolest významně zhoršuje kvalitu života, ve svém důsledku může vést k imobilitě, zhoršení přijmu potravy, depresím nebo sociální izolaci. V MOÚ se klade velký důraz na správné vedení léčby bolesti.
Výživa u onkologických onemocnění →
Výživa má při léčbě nádorového onemocnění, stejně jako v prevenci, nezastupitelnou úlohu. V rámci léčby se jedná zejména o roli podpůrné terapie.
Ošetřovatelská péče →
Ošetřovatelská péče se zaměřuje na péči a fungování pacienta s porty a vývody, léčbu ran a bolesti. Soustředí se také na paliativní péči, která pacientovi pomáhá zvládat období v době, kdy už není možné léčbou ovlivnit chování nádoru.
Paliativní péče →
Paliativní léčba představuje aktivní péči o pacienta v pokročilé nebo terminální fázi onemocnění. Jejím primárním cílem je zlepšení kvality života pacienta, zachování jeho důstojnosti a poskytování podpory pro rodinu. Paliativní léčba již neovlivňuje chování nádoru, soustředí se na léčbu symptomů, které nádorové onemocnění pacientovi způsobuje. Jedná se však o komplexní léčbu, která se kromě zmírnění příznaků zaměřuje i na psychologické, sociální a spirituální aspekty.
Psychologická péče →
V rámci podpůrné péče při léčbě onkologického onemocnění je pacientům léčeným v MOÚ, i jejich blízkým, nabízena odborná psychologická a psychoterapeutická pomoc a péče v krizových, problémových a jiných obtížných životních situacích, povětšinou souvisejících s nemocí, její léčbou a změnami, které s sebou přináší.
Sociální podpora →
Pomáháme pacientům i jejich blízkým zajistit návaznou péči, poskytujeme poradenství v oblasti dávek a příspěvků. v MOÚ je pro pacienty k dispozici také zapůjčení zdravotnických pomůcek, které mohou pacientovi a jeho blízkým pomoct ulehčit období po léčbě či operaci.
7Aktivní sledování
Aktivní sledování →
Mezi léčebné metody u pacientů s méně agresivním typem onemocnění patří i sledování (watch and wait). Léčba pak může být započata až v případě známek postupu nemoci. Tato metoda se využívá především v léčbě nádorů prostaty s nízkým rizikem.
8Nežádoucí účinky onkologické léčby a jejich řešení
Nežádoucí účinky chemoterapie na trávicí trakt →
Mezi nežádoucí účinky chemoterapie, které postihují trávicí trakt, patří především nevolnost a zvracení, potíže s vylučováním (průjem, zácpa), ale také poškození sliznice dutiny ústní a krku.
Nežádoucí účinky chemoterapie na krvetvorbu →
Zásah do správné tvorby červených a bílých krvinek a krevních destiček představuje nejčastější nežádoucí účinek chemoterapie. V různé míře se s ním potkáváme téměř u všech cytostatik.
Nežádoucí účinky chemoterapie na nervový systém →
Některá cytostatika, obzvláště po absolvování většího počtu cyklů, mohou negativně ovlivňovat nervový systém. Toto ovlivnění je nazýváno neurotoxicitou. Většinou jde o poškození periferních nervů.
Nežádoucí účinky chemoterapie na močový systém →
Ledviny hrají klíčovou roli ve vylučování chemoterapie a jejich metabolitů (látek, na které se cytostatika v těle mění) z organismu. Některá cytostatika mohou být pro ledviny toxická.
Nežádoucí účinky chemoterapie na kůži →
Kožní toxicita je relativně častá jak u chemoterapie, tak u radioterapie, některých cílených léků i imunoterapie. Tím, že je pro okolí viditelná, může pro Vás představovat značnou zátěž, neváhejte proto na ní svého lékaře vždy upozornit. S řešením těchto komplikací Vám pomohou i naši dermatologové.
Vypadávání vlasů →
Vypadávání vlasů, někdy i řas, obočí a ochlupení, je nežádoucí účinek, který se vyskytuje u některých typů chemoterapie. Značná část pacientů je vnímá jako jeden z nejnepříjemnějších nežádoucích účinků protinádorové léčby. Je proto namístě zdůraznit, že vlasy Vám po ukončení léčby znovu narostou a že ne každá chemoterapie nutně způsobí vypadávání vlasů.
Nežádoucí účinky chemoterapie na pohlavní orgány →
Pohlavní orgány jsou na chemoterapii značně citlivé. Působením některých cytostatik je ovlivněna jednak tvorba pohlavních buněk (vajíček a spermií), ale i tvorba pohlavních hormonů. Do jaké míry zasáhne chemoterapie plodnost a sexuální funkce závisí na typu a dávce cytostatika a také na věku pacienta. Některá cytostatika plodnost neovlivňují vůbec.
Léčebné metody
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322