Hormonální léčba
Hormonální léčba je jednou z nejstarších léčebných metod v onkologii. Využívá se hlavně v terapii nádorů prsu, prostaty či těla děložního. Společným znakem těchto nádorů je jejich ovlivnitelnost hormony, které je stimulují k růstu. Hormonální léčba se proto zaměřuje na snížení tvorby hormonů (nejčastěji estrogenů a androgenů) nebo zablokování jejích účinku na nádorovou tkáň.
1Jaké jsou nejčastější typy hormonální léčby?
Tvorba hormonů je v lidském těle regulována na více úrovních. Pomocí „nadřazených“ hormonů (pocházejících z hypotalamu nebo hypofýzy) dochází ke stimulaci či útlumu tvorby hormonů v pohlavních žlázách. Různé typy hormonální léčby zasahují do těchto procesů odlišnými mechanizmy.
Ablativní (kastrační) léčba →
První možností léčby je odstranění orgánu, kde se daný hormon tvoří (nejčastěji chirurgické odstranění vaječníků nebo varlat). Druhou alternativou je zablokování tvorby tohoto hormonu pomocí léků, tzv. farmakologická kastrace. V praxi se uplatňují hlavně LHRH analoga, která ovlivňují činnost hypofýzy, v důsledku čehož dochází k zastavení tvorby hormonů v pohlavních žlázách (goserelin, leuprorelin).
Antiestrogeny a antiandrogeny →
Tyto léky zabraňují navázání již vytvořeného hormonu na buněčné receptory, a brání tak stimulaci růstu nádorových buňek.
- Antiestrogeny se používají v léčbě karcinomu prsu či karcinomu děložního těla v případě, že se u nich potvrdí přítomnost estrogenových receptorů (fulvestrant, tamoxifen).
- Antiandrogeny se používají v léčbě karcinomu prostaty, kde blokují vazbu testosteronu a dihydrotestosteron na buněčné receptory (bicalutamid, flutamid, enzalutamid).
Inhibiční léčba →
- Tvorba ženských pohlavních hormonů není omezena jenom na vaječníky. U žen po menopauze jsou jejich hlavním zdrojem nadledviny a tuková tkáň. Pro syntézu těchto hormonů mají klíčovou úlohu enzymy zvané aromatázy. Inhibitory aromatáz tyto enzymy blokují, a tím snižují tvorbu estrogenů mimo vaječníky (anastrozol, letrozol, exemestan).
- Mužské pohlavní hormony se také tvoří i mimo varlata, a to v prostatě nebo v samotném nádoru prostaty. Výše zmíněná kastrační léčba sice zastaví tvorbu pohlavních hormonů ve varleti, ale neovlivní tvorbu mimo ně. Inhibitory syntézy androgenů jsou preparáty, které potlačují právě tuto sekreci (abirateron).
Glukokortikoidy →
Specifické postavení v hormonální terapii mají glukokortikoidy. Jejích protinádorový účinek se uplatňuje hlavně v léčbě hematologických malignit. Zároveň se ale využívají v anti edematózní terapii (léčba otoků při metastázách v mozku), v léčbě zvracení, v léčbě vysokých hladin vápníku či analgetické terapii. Preventivně se podávají ke snížení rizika alergické reakce (prednison, dexametason).
2Jak léčba probíhá?
- Hormonální léčba se užívá jednak samostatně, ale v některých případech ji lze vzájemně kombinovat, případně se také podává sekvenčně po chemoterapii. Využívá se jak v léčbě adjuvantní (zajišťovací), tak v léčbě paliativní.
- Před zahájením jakékoliv onkologické léčby je nutné znát podrobné vlastnosti nádorových buněk. Při histopatologickém vyšetření vzorku odebraného při biopsii se mimo jiné vyšetřuje i přítomnost tzv. prediktivních markerů, v případě hormonální léčby přítomnost receptorů pro jednotlivé hormony (např. u karcinomu prsu jsou to receptory pro estrogen a progesteron). Jejich přítomnost podmiňuje účinek hormonální léčby.
- Před zahájením léčby Vám lékař pečlivě vysvětlí, jaký typ léčby budete dostávat, jaké nežádoucí účinky se mohou objevit a jak je zvládat. Spolu podepíšete informovaný souhlas.
- Hormonální léčba probíhá ambulantně. Většinou se užívá kontinuálně ve formě tablet, LHRH analoga ve formě podkožní injekce jednou za několik týdnů. Část preparátů si vyžaduje současné užití glukokortikoidů.
3Jaké jsou vedlejší účinky a jaká jsou jejich řešení?
Hormonální léčba se obecně toleruje mnohem lépe než konvenční chemoterapie. Pohlavní hormony však ovlivňují velké množství tkání a orgánů, zablokování jejich účinku proto vede ke vzniku četných nežádoucích účinků.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:
Nežádoucí účinky u žen →
- Při využití ablativní terapie dojde v podstatě k navození menopauzy, což je spojeno s návaly horka, nadměrným pocením, změnami nálad či ztrátou libida.
- U pacientek užívajících tamoxifen (tento lék má totiž antiestrogenní, ale zároveň i estrogenní účinky) se může objevit tromboembolie či vaginální krvácení. Výjimečně může dojít k rozvoji karcinomu endometria.
- Inhibitory aromatáz bývají spojovány hlavně s muskuloskeletálním syndromem (jedná se o bolest svalů, kloubů a páteře doprovázenou typicky ranní ztuhlostí) a výskytem osteoporózy.
Nežádoucí účinky u mužů →
- V důsledku nedostatku testosteronu dochází k rozvoji časných nežádoucích účinků, konkrétně ke "kastračnímu syndromu". Ten se vyznačuje ztrátou libida, erektilní dysfunkcí či impotencí. Dále se u pacientů mohou objevit návaly horka, únava, emoční labilita či pokles svalové sily.
- Při dlouhodobém užívání hormonální léčby se objevují pozdní nežádoucí účinky, mezi které patří obezita, úbytek svalové hmoty, osteoporóza, zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu.
4Úspěšnost léčby
Účinek hormonální léčby nastupuje ve srovnání s chemoterapií pozvolněji, obvykle v průběhu několika týdnů od zahájení léčby. Efekt terapie bude Váš lékař pravidelně hodnotit za pomoci zobrazovacích metod (výpočetní tomografie, magnetické rezonance, scintigrafie), laboratorních vyšetření, včetně vyšetření tumorových markerů a samozřejmě bude sledovat vývoj Vašeho klinického stavu.
5Edukační materiály
Naše Informační a edukační centrum pro Vás ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, ve kterých se dozvíte podrobné informace o onemocnění a rady pro období léčby zhoubného nádoru.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322