Jak včas odhalit rakovinu
Program prevence nádorů pro každého
První stadia zhoubných nádorů jsou většinou vyléčitelná
V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky, a tím menší je celková náročnost léčby.
Měli bychom si hlídat své zdraví, tak abychom přednádorový stav nebo zhoubný nádor objevili již v době, kdy ještě nezpůsobuje žádné potíže. K tomu slouží preventivní prohlídky a onkologický screening.
Tak jako se staráte o svůj majetek, měli byste se starat i o své tělo.
Servis a pojištění
vašeho auta ročně
13 000 Kč
Pojištění a údržba domácnosti ročně
10 000 Kč
Prodloužení Vašeho života
10 000 Kč
1Spočítejte si své riziko
Měli byste znát svá rizika, svou genetickou dispozici. Zkrátka vědět, kdo z Vašich předků se léčil, nebo kdo z Vašich příbuzných se léčí, s onkologickou diagnózou. Měli byste vědět, na jaké zdravotní prohlídky hrazené z povinného zdravotního pojištění, a ve kterém věku, máte nárok.
Objednejte se na komplexní preventivní prohlídku
Včasné odhalení nádorového onemocnění zvyšuje úspěšnost léčby až o 100 %, a může vám zachránit život.
Nabízíme Vám komplexní preventivní onkologickou prohlídku. Za 10 000 Kč dostanete jistotu a doporučení určená na míru Vám a Vašim potřebám.
Placený preventivní program je do konce června 2025 obsazen. O otevření dalších termínů pro rok 2025 budeme informovat zde na webových stránkách.
Je možnost se objednávat na sobotní preventivní program - otevřena jedna sobota měsíčně do června 2025. Informace na telefonním čísle:
T 543 136 136.
2Dědičnost
Všechna nádorová onemocnění jsou zapříčiněna poškozením genů, avšak pouze malá část nádorů je dědičná. U asi 5 – 10 % je zárodečná mutace přenesená pohlavními buňkami na potomka a je přítomna ve všech jeho buňkách. Pokud je chyba v genech zděděná z předchozí generace zárodečnou mutací, jedinec má velké riziko onemocnět nádorem. Nemoc vzniká v časném věku a mluvíme o dědičné predispozici k nádoru.
Zobrazit více →
Zárodečné mutace v genech regulující buněčné dělení, výrazně zvyšují riziko onemocnět během života nádorem prsu a vaječníku.
Mohou také způsobit vzácné nádory, dětské nádory oka (retinoblastom), dětské nádory ledviny (Wilmsův nádor), familiární adenomatozní polypózu s tvorbou mohočetných polypů v tlustém střevu nebo Li-Fraumeni syndrom, kdy se v rodinách vyskytují různé nádory již od dětského věku (sarkomy kostí a měkkých tkání, leukémie, nádory mozku, nadledvin i prsu). Poškozené geny opravující chyby v DNA mohou vést také k časnému onemocnění nádory tlustého střeva.
Zobrazit méně →
Podívejte se, kdy se provádí a jak probíhá genetické vyšetření
Genetická vyšetření
Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů
+420 543 136 911
Co byste měli vědět o dědičnosti nádorů →
- Nádory jsou dědičné jenom vzácně, asi v 5 – 10 %.
- Nejčastější dědičné formy nádorů jsou nádory prsu, vaječníků a tlustého střeva.
- Dědičné mohou být i jiné typy nádorů.
- Dědičná dispozice může být přenášena přes obě pohlaví.
- Dědičná dispozice znamená vysoké riziko onemocnění, nikoliv jistotu.
- Dědičnost je možné v některých rodinách potvrdit genetickým testováním.
- Pokud máte dědičnou dispozici k nádorům, musíte začít včas s prevencí.
- Jestliže máte podezření, že ve Vaší rodině může být dědičná dispozice k nádorům, objednejte se ke genetické konzultaci na specializovaném pracovišti onkologického centra nebo na oddělení klinické genetiky vaší nemocnice.
- Nebojte se informace o dědičném riziku, umožní Vám včas předcházet onemocnění.
- Prevence umožní včasné zachycení a odstranění nádoru a možnost úplného vyléčení.
Genetické poradenství u rodin s nádorovým rizikem →
Genetické poradenství je možné nabídnout rodinám, v nichž se vyskytují některé z těchto rizikových faktorů:
- opakovaný výskyt nádorů prsu a/nebo vaječníků v rodině (dva a více případů v linii),
- ženy s ojedinělým výskytem nádoru prsu do 45 let věku,
- všechny ženy s karcinomem vaječníků a vejcovodů v jakémkoliv věku,
- ženy s duplicitou nádoru prsu a vaječníků v jakémkoliv věku,
- výskyt nádoru prsu u muže,
- opakovaný výskyt nádorů tlustého střeva nebo dělohy v rodině (dva a více případů v linii),
- nádor tlustého střeva nebo nádor dělohy před 40 rokem věku,
- duplicita nádoru kolorekta a dělohy u pacienta v kterémkoliv věku,
- vícečetný výskyt maligních melanomů v linii, alespoň jednou pod 50 let,
- opakovaný výskyt jiných typů nádorů, kombinace různých nádorových onemocnění, obzvláště pokud se vyskytly v mladém věku.
Genetickou konzultaci může doporučit praktický lékař, onkolog, gynekolog, chirurg, nebo kterýkoliv jiný lékař. Pacient se může ke genetické konzultaci objednat sám, ale musí mít žádanku od lékaře (poukaz na vyšetření/ošetření).
Genetické vyšetření dědičné dispozice pro samoplátce →
Genetické testování dědičné dispozice je hrazeno pojišťovnou pouze v případě, že existuje v rodině vysoce riziková osobní a rodinná anamnéza nádorových onemocnění a jsou v rodině splněna indikační kritéria k testování.
Každý má jako samoplátce možnost provedení genetického testování dědičných nádorových predispozic, přestože ve Vaší rodině nejsou splněna kritéria k testování a není tato služba uhrazena pojišťovnou. Toto testování Vám nabízíme jako komerční službu. Ceny testování jsou uvedeny níže:
Testování dědičné dispozice k nádorům prsu a vaječníků:
- Testování genů BRCA1 a BRCA2, ale i CHEK2, TP53, PTEN, CDH1, PALB2, BRIP1, ATM, RAD51C, RAD51D, STK11, BARD1, NBN. Cena 20 000 Kč
- První konzultace s lékařským genetikem (60 – 90 minut). Cena 2 000 Kč.
- Druhá závěrečná konzultace po ukončení testování. Cena 3 500 Kč.
Testování dědičné dispozice k nádorům tlustého střeva a dělohy
- Testování genů MLH1, MSH2 a další geny APC, ATM, BMPR1A CHEK2, EPCAM, MSH6, MUTYH, PMS2, POLD1, POLE, PTEN, SMAD4, STK11, TP53. Cena 20 000 Kč.
- První konzultace s lékařským genetikem (60 – 90 minut). Cena 2 000 Kč.
- Druhá závěrečná konzultace po ukončení testování. Cena 3 500 Kč.
Komplexní testování pro závažné dědičné nádorové syndromy
- Testování genů APC, ATM, BAP1, BARD1, BLM, BMPR1A, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDH1, CDK4, CDKN2A, CHEK2, CYLD, DICER1, EPCAM, ERCC2, ERCC3, EXO1, FANCA, FANCB, FANCC, FANCD2, FANCE, FANCF, FANCG, FANCI, FANCL, FANCM, FH, FLCN, GRB7, KIT, MCPH1, MEN1, MET, MLH1, MLH3, MRE11A, MSH2, MSH6, MUTYH, NBN, NF1, NF2, PALB2, PMS2, POLD1, POLE, PRKAR1A, PTCH1, PTEN, RAD50, RAD51, RAD51C, RAD51D, RB1, RECQL, RECQL4, RET, SBDS, SDHAF2, SDHB, SDHC, SDHD, SLX4, SMAD4, SMARCA4, SMARCB1, STK11, SUFU, TMEM127, TP53, TSC1, TSC2, VHL, WRN, WT1. Cena 40 000 Kč
- První konzultace s lékařským genetikem (60 – 90 minut). Cena 2 000 Kč.
- Druhá závěrečná konzultace po ukončení testování. Cena 3 500 Kč.
Testování trombofilie - dědičné dispozice ke zvýšenému riziku trombózy, plicní embolie, srdeční a mozkové příhody
- Testování dvou nejrizikovějších variant FV Leiden a Faktor II Protrombin. Cena 3 500 Kč.
- Testování trombofilie si můžete vyžádat přímo u lékaře v rámci hrazené preventivní prohlídky v MOÚ. Není potřeba konzultace s lékařským genetikem.
Jak probíhá genetické vyšetření v MOÚ →
- Objednáte se na číslech +420 543 136 900, +420 543 136 901, +420 543 136 907, +420 543 136 914 nebo +420 543 136 911. Pacienty s nádorovým rizikem může doporučit například praktický lékař, onkolog nebo gynekolog, kteří mu předají žádanku na genetické vyšetření.
- Jako přípravu na vyšetření si zjistěte údaje především o onkologických onemocněních v rodině v předchozích generacích. Jaký typ nemoci a v jakém věku se objevil u příbuzného.
- Nejprve se s vámi sejde lékařský genetik a provede podrobné zhodnocení Vaší osobní a rodinné anamnézy (nejméně do generace prarodičů z obou stran).
- Následně je sepsán informovaný souhlas s genetickým testováním a je odebrána krev.
- Z krve se izoluje DNA (dědičný materiál), který je potom používán k testování.
- Vyšetřování rizikových genů trvá většinou 3 – 6 měsíců. V laboratoři je nutné projít dlouhé geny od začátku do konce a postupně zjišťovat, zda v některé oblasti genů není odchylka od normy, mutace.
- Zjištěná mutace se dále v laboratoři potvrzuje dalšími testy. Mutací v genech mohou být tisíce, každá rodina může mít vlastní dosud nepopsanou mutaci, testování je proto časově náročné.
- Na závěr testování jste pozváni na konzultaci výsledků s lékařským genetikem. Vysvětlí Vám vše v kontextu Vaší rodinné anamnézy a předá Vám zprávu s doporučením preventivního sledování u Vás a u Vašich příbuzných.
3Preventivní prohlídky v MOÚ
Preventivní onkologická prohlídka v MOÚ zahrnuje jednotné spektrum vyšetření zaměřené na diagnostiku nejčastějších onkologických diagnóz.
Obsahem preventivní prohlídky pro samoplátce není poskytnutí Druhého názoru. Prevence pro samoplátce je určena pacientům bez příznaků onemocnění. Prohlídka není určena pro těhotné ženy.
Placený preventivní program je do konce června 2025 obsazen. O otevření dalších termínů pro rok 2025 budeme informovat zde na webových stránkách.
Je možnost se objednávat na sobotní preventivní program - otevřena jedna sobota měsíčně do června 2025. Informace na telefonním čísle 543 136 136.
- Celkový čas prohlídky: 2–3 hodiny.
- Kde: Centrum prevence v Masarykově pavilonu (v zadní části za pokladnou).
- Cena: 10 000 Kč. Částka se platí na pokladně MOÚ hotově nebo platební kartou, pro firmy je možné vystavit fakturu.
- Objednávky: T +420 543 135 287 (po 13:00). Pokud se vám nedaří se dovolat, omlouváme se, ale věnujeme se našim pacientům.
- Prosím, sledujte tuto stránku, kde budou informace aktualizovány.
Jak probíhá preventivní prohlídka v MOÚ? →
- Nejdůležitější částí prohlídky je vyšetření zkušeným onkologem. S lékařem proberete svoji osobní a rodinnou anamnézu. V rámci anamnestického rozhovoru je kladen důraz na informace o výskytu nádorových onemocnění v rodině a jsou zhodnocena rizika vzniku geneticky vázaného nádorového onemocnění. Je probrána osobní anamnéza klienta a vyhodnoceno riziko vyplývající z dosud prodělaných onemocnění nebo z diagnóz, pro které je klient aktuálně léčen.
- Součástí prohlídky je rozhovor o životním stylu a poučení o rizicích vyplývajících ze špatné životosprávy. V rámci vyšetření budete informováni o varovných příznacích, které mohou nádorová onemocnění provázet.
- Dále Vám bude provedeno fyzikální vyšetření, které zahrnuje vyšetření kůže, lymfatických uzlin, poslech plic a srdce, prohmat břicha, palpační vyšetření prsou u mužů i žen a vyšetření konečníku.
- Odběry krve – zahrnují sedimentaci, krevní obraz, základní biochemický rozbor krve, hormony štítné žlázy, nádorové markery (podle pohlaví) - CEA, PSA, volný PSA, CA19-9, AFP, HCG , Ca125 a analýzu hladiny vitamínu D.
- Vyšetření moči.
- Vyšetření na skryté krvácení do zažívacího traktu (neprovádí se u klientů, kteří absolvovali v posledních 3 letech kolonoskopické vyšetření).
- Vyšetření zahrnuje i měření krevního tlaku, pulsu a váhy a vyšetření EKG.
- Klient/ka absolvuje RTG plic a ultrazvukové vyšetření celého břicha (játra, ledviny, slinivka, žlučové cesty, močový měchýř), muži absolvují ultrazvukové vyšetření varlat a ženy prsů.
Jak se připravit na preventivní prohlídku? →
- Po objednání prohlídky dostanete poštou informace o prohlídce a test na okultní krvácení do stolice (neprovádí se u klientů, kteří absolvovali v posledních 3 letech kolonoskopické vyšetření).
- V týdnu před termínem prohlídky proveďte odběr stolice na vyšetření skrytého krvácení do zažívacího traktu a přineste s sebou.
- 3 hodiny před vyšetřením nic nejezte, pijte pouze neslazené tekutiny.
- Přineste ranní moč (zkumavku na moč lze zakoupit v lékárně).
- Před UZ vyšetřením je vhodné, aby byl naplněný močový měchýř.
Kdy se dozvíte výsledky? →
Všechny Vaše výsledky lékař zpracuje do 3 týdnů a vypracuje závěrečnou zprávu, která je Vám zaslána doporučeně na Vaši adresu, e-mailem nebo si ji po domluvě vyzvednete osobně.
Lékaři formulují závěr těchto zpráv velice srozumitelně i pro laika.
Pokud z vyšetření vyplyne, že je potřeba provést ještě další vyšetření, jsou ve zprávě uvedeny přesné pokyny kam a kdy se dostavit.
Tato dovyšetření jsou již hrazena pojišťovnou.
Information for foreign citizens who do not speak the Czech language
In case you are interested in being examined at the Prevention Centre, it is necessary to arrange the services of an interpreter in advance who will accompany you throughout the entire medical examination (this is not a service covered by public health insurance). If you do not have an interpreter and cannot communicate with the medical staff, the examinations cannot be carried out.
Nabízíme spirometrické vyšetření plic
Od 1.1.2023 nabízíme zájemcům spirometrické vyšetření plic. Cena za vyšetření je 1470 Kč. Není nutné objednání předem. V den prohlídky na Centru prevence stačí o vyšetření zažádat personál.
Objednejte poukaz na prohlídku jako dárek
Cena poukazu je 10 000 Kč. Platnost 1 rok od vystavení.
Kolik stojí preventivní prohlídky v MOÚ?
Ceníky výkonů a služeb prováděných v MOÚ. Ceníky jsou určeny pro samoplátce, tedy pro případy, kdy nemohou být hrazeny pojišťovnou.
4Státem organizované preventivní prohlídky hrazené ze zdravotního pojištění
Každý občan České republiky má podle současné právní úpravy (vyhláška 70/2012 Sb. a vyhláška č. 317/2016 Sb.) nárok na dílčí preventivní onkologická vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění. Ta slouží k včasnému záchytu nádorových onemocnění. Podívejte se, na co máte nárok z veřejného zdravotního pojištění u praktického lékaře, stomatologa a gynekologa.
Ženy →
- Jednou za dva roky máte nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, která by měla obsahovat i onkologickou prevenci, včetně vyšetření kůže, konečníku a prsou, spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování.
- Každý rok máte nárok na gynekologickou prevenci u svého gynekologa, jejíž součástí je onkologická prevence kůže, vyšetření prsů pohmatem, vyšetření regionálních mízních uzlin, vyšetření v zrcadlech, kolposkopické vyšetření, odběr materiálu z děložního čípku k cytologickému vyšetření, palpační bimanuální vyšetření.
- Jste-li žena mezi 34 a 45 rokem, máte také nárok na provedení HPV testu, který odhalí virovou infekci lidským papilomavirem, který způsobuje karcinom děložního čípku.
- Každý rok máte nárok na preventivní stomatologickou prohlídku u vašeho stomatologa. Součástí je i onkologická prevence zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech i kolem čelistních měkkých tkání.
- Od 45 let máte jednou za dva roky nárok na preventivní mamografické vyšetření mléčné žlázy v akreditovaném screeningovém centru.
- Od 50 let se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou možností: Jednou ročně si udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů nebo gynekologů a jeho provedení je zcela nenáročné. Druhou možností je podstoupení primární screeningové kolonoskopie ve screeningovém centru. Tu postačí provést jednou za deset let.
- Dívky mezi 13. a 14. rokem věku mají nárok na očkování proti HPV, který způsobuje karcinomu děložního čípku. Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a provede ho pediatr.
Muži →
- Jednou za dva roky máte nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, která by měla obsahovat i onkologickou prevenci, včetně vyšetření kůže a konečníku a vyšetření varlat spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování
- Každý rok máte nárok na preventivní stomatologickou prohlídku u vašeho stomatologa. Součástí je i onkologická prevence zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech i kolem čelistních měkkých tkání.
- Od 50 let se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou možností: Jednou ročně si udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů nebo gynekologů a jeho provedení je zcela nenáročné nebo podstoupit primární screeningovou kolonoskopii ve screeningovém centru. Tu postačí provést jednou za deset let.
- Chlapci mezi 13. a 14. rokem věku mají nárok na očkování proti HPV, který je sexuálně přenosný a způsobuje zhoubné nádory penisu, análního otvoru a krku a může být i příčinou nezhoubných nádorků kůže a sliznic a genitálních bradavic (u žen způsobuje karcinomu děložního čípku). Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a provede ho pediatr.
Do preventivních prohlídek hrazených ze zdravotního pojištění patří i státem organizovaný screening. V současné době se v České republice provádí screening karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Připravují se i další screeningové programy a neustále se vylepšují současné screeningové programy.
5Preventivní poradna
6Edukační materiály o prevenci
V MOÚ provozujeme Informační a edukační centrum, kde Vám naše pracovnice rády poskytnou další informace a předají vzdělávací materiály o prevenci nádorových onemocnění. Informační a edukační centrum MOÚ pořádá rovněž řadu vzdělávacích a kulturních aktivit, které pro Vás mohou být zajímavé.
Galerie videí
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322