Vyšetřovací metody
„První krok k uzdravení pacienta? Kvalitní a rychlá diagnostika.“
Diagnostika je souhrn metod a postupů, které vedou ke stanovení diagnózy a pomáhají také s ověřením účinnosti zvoleného léčebného postupu v průběhu léčby.
Nepatří sem pouze zobrazovací metody a běžná klinická a laboratorní vyšetření, ale také molekulárně genetická vyšetření, která napoví lékařům v multidiciplinárním týmu jaké jsou vlastnosti daného nádoru a pomohu jim zvolit tu nejúčinnější léčbu.
Nezbytnou součástí diagnostického procesu jsou lékařští i nelékařstí odborníci, kteří v multidisciplinárních týmech vyhodnocují všechny získané výsledky vyšetření, a s přihlédnutím na konkrétního pacienta a vlastnosti konkrétního nádoru, stanovují léčebný postup.
1Fyzikální vyšetření
Základní klinické vyšetření →
Základní klinické vyšetření je souhrn úkonů, jejichž cílem je zjistit onemocnění. Základem klinického vyšetření je provedení podrobné osobní, rodinné a sociální anamnézy a následné fyzikální vyšetření, jehož prostřednictvím lékař pomocí vlastních smyslů (pohled, poslech, pohmat, poklep) zjistí základní zdravotní stav pacienta.
Gynekologické vyšetření →
Průběh, metody a cíle gynekologického vyšetření se mohou lišit podle toho, zda se jedná o preventivní gynekologické vyšetření, které má za cíl včasné odhalení nádoru a jiných onemocnění anebo o konziliární gynekologické vyšetření, jehož cílem je potvrzení nebo vyvrácení diagnózy zhoubného nádoru, došetření nálezu a naplánování dalších diagnostických a léčebných kroků tak, aby měla pacientka co největší šanci na úplné uzdravení.
Vyšetření kůže →
V rámci fyzikálního vyšetření kůže zjišťujeme pomocí pohledu a pohmatu barvu, vlhkost, teplotu a napětí kůže. Mnohonásobné přiblížení obrazu kůže umožnuje přístroj, který se nazývá dermatoskop.
2Laboratorní vyšetření
Vyšetření krve →
Vyšetření krve je nepostradatelnou diagnostickou metodou, se kterou se rutinně setkává každý pacient. Vyšetření krve hraje důležitou roli jak v diagnostice onemocnění, tak i v léčebném procesu.
Vyšetření moči →
Základem vyšetření moči je chemická analýza a vyšetření močového sedimentu. V případě močové infekce lze pomocí kultivace určit, která antibiotika jsou pro pacienta nejvhodnější.
Diagnostika okultního krvácení do stolice (TOKS) →
Cílem tohoto jednoduchého vyšetření je odhalit skryté, volným okem neviditelné, krvácení do stolice.
Vyšetření vlastností nádoru →
Biopsie
Biopsie je odběr vzorku tkáně k cytologickému či histologickému vyšetření s cílem potvrdit nebo vyvrátit podezření na nádor. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.
Biopsie prsu
Biopsie je odběr vzorku tkáně k cytologickému či histologickému vyšetření s cílem potvrdit nebo vyvrátit podezření na nádor. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.
Biopsie prostaty
Biopsie prostaty je vyšetřovací metoda, pomocí níž lze získat tkáň prostaty k histologickému vyšetření.
Cytologie
Cytologie je součástí histopatologického vyšetření, při němž se hodnotí volné buňky ve vzorcích tělních tekutin (moč, mozkomíšní mok). Z těla je odsána tekutina (ascites, fluidothorax) či materiál, který se získává stěrem pomocí speciálních kartáčků.
Histopatologické vyšetření
Histopatologické vyšetření je vyšetřovací metoda umožňující definitivní stanovení diagnózy či rozsahu nádorového onemocnění.
Prediktivní a prognostické markery
Biomarkery jsou specifické molekuly na povrchu nebo uvnitř nádorových buněk, jejichž přítomnost (exprese), nadměrná přítomnost (overexprese) nebo změna struktury (mutace) může mít prognostický a/nebo prediktivní význam pro další vývoj nemoci a úspěšnost léčby. Mezi prediktivní markery patří například HER2, RAS, EGFR, ALK, BRAF, BRCA1/2, které jsou standardně vyšetřovány v referenčních laboratořích jako podklad pro rozhodnutí o cílené biologické léčbě.
Molekulární diagnostika
V rámci tzv. personalizované medicíny umíme zkoumat i další vlastnosti konkrétního nádoru. Ty nám napoví, zda je potřeba nasadit zajišťovací adjuvantní léčbu, tedy zda je vysoké riziko návratu nemoci (prediktivní testy rizika rekurence), nebo nám u vyššších stádií nemoci dokáží napovědět, na jakou léčbu bude konkrétní nádor reagovat (komplexní genomové profilování nádoru s využitím metody sekvenování nové generace (NGS).
3Genetické vyšetření
Vyšetření klinickým genetikem →
Většina nádorových onemocnění vzniká náhodně. Asi u 5 % nádorových onemocnění je ale přítomná dědičná predispozice, která je způsobena chybou – zárodečnou mutací, v některém pro organizmus velmi důležitém genu. Tato chyba je přítomna ve všech buňkách organizmu a může vést ke zvýšené pravděpodobnosti rozvoje určitého typu nádoru v mladším věku resp. ke vzniku vícečetných nádorů u jednoho pacienta. Vyšetření zkoumá geny, se kterými se člověk narodí a určuje tak, zda existuje dědičné riziko výskytu nádoru i u jiných členů rodiny.
4Přístrojová vyšetření - zobrazovací metody
Radiologická vyšetření →
Ultrazvukové vyšetření (UZ)
Nebolestivá metoda, která využívá k vytvoření obrazu vyšetřovaného orgánu ultrazvukové vlny.
Rentgenové vyšetření (RTG)
Bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, jejíž podstatou je průchod a pohlcování rentgenového záření tkáněmi.
Výpočetní tomografie (CT)
Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách. Při CT vyšetření je rentgenována vždy jen tenká příčná vrstva těla ze všech stran. Pacient je v přístroji pomalu posunován a postupně jsou vyšetřeny další vrstvy.
Magnetická rezonance (MRI)
Magnetická rezonance využívá k vytvoření obrazu magnetické pole. Provádí se pro zjištění nádorových změn ve vnitřních orgánech.
Vyšetření pomocí radionuklidů →
Pozitronová emisní tomografie (PET, PET/CT)
Pozitronová emisní tomografe je zobrazovací vyšetření umožňující na tomografických řezech sledovat rozložení radiofarmaka ve tkáních, které potřebují více energie (tedy i v nádorech a metastázách).
Scintigrafie skeletu
Scintigrafie skeletu je vyšetřovací metoda patřící do spektra nukleární medicíny, obor používající k diagnostice a terapii chorob podání radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného.
5Endoskopická vyšetření
Endoskopická vyšetření →
Vyšetření orgánů zažívacího systému (endosonografie)
Endosonografie je souborný název pro vyšetření trávicího traktu ultrazvukovou sondou zavedenou do vyšetřované oblasti. Účelem endosonografie je detailní vyšetření stěny orgánů zažívacího systému (jícnu, žaludku, dvanáctníku, žlučových cest, slinivky).
Endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie)
Gastroskopie představuje endoskopické vyšetření, při němž se pomocí tenkého ohebného přístroje (gastroskopu) vyšetřuje horní část trávicího traktu. Lékaři poskytuje přímý pohled do jícnu, žaludku a dvanácterníku a současně mu umožňuje odběr materiálu k histologickému vyšetření.
Vyšetření žlučových cest (ERCP)
ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie) je v současné době především léčebná metoda. Kombinuje v sobě endoskopické a radiologické vyšetření. Jejím cílem je zobrazit žlučové cesty a v případě potřeby také vývody pankreatu. Hlavním účelem této metody je řešení komplikací související s nádory slinivky a žlučových cest.
Endoskopická vyšetření močových cest (cystoskopie)
Cystoskopie představuje nezastupitelnou diagnostickou metodu, při které se pomocí cystoskopu zavedeného močovou trubicí zobrazí sliznice močového měchýře, ústí močovodů i močové trubice. Zároveň lze v průběhu vyšetření provádět odběr biopsie či přímo terapeutické výkony, jakými jsou odstranění polypů, kamenů či ošetření krvácejících míst.
Vyšetření konečníku (anoskopie a rektoskopie)
Rektoskopie a anoskopie jsou endoskopické metody zaměřené na vyšetření oblasti konečníku a řiti. Při vyšetření se používá tuhá dutá trubička s optickým systémem (rektoskop), která ukazuje lékaři obraz sliznice této části trávicího traktu.
Vyšetření tlustého střeva (kolonoskopie)
Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva, jehož pomocí lékař získává reálný obraz sliznice střeva, a to od konečníku až po konec tenkého střeva.
Endoskopické vyšetření dolních dýchacích cest (bronchoskopie)
Bronchoskopie je nenahraditelná jak v diagnostice, tak i v léčbě onemocnění průdušnice, průdušek a plic. Za pomoci bronchoskopu lze odhalit mimo jiné nádorové procesy v této oblasti, odebírat vzorky k histologickému či cytologickému vyšetření a zároveň provádět různé typy terapeutických výkonů, nejčastěji s cílem obnovit průchodnost dýchacích cest.
Endoskopické vyšetření dělohy (hysteroskopie)
Hysteroskopie je gynekologický výkon, při kterém lékař pomocí tenké trubice s optikou (hysteroskopu), přes pochvu prohlédne kanál děložního hrdla a dutinu děložní. Může se jednat buď o výkon diagnostický, kdy se gynekolog snaží odhalit příčinu potíží, nebo operační, který je zaměřený na léčbu již známého zdravotního problému.
Vyšetřovací metody
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322