Rentgenové vyšetření
Rentgenové vyšetření
Bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, jejíž podstatou je průchod a pohlcování rentgenového záření tkáněmi. Čím hustější tkáň je, tím více záření pohltí a na výsledném snímku je tak světlejší (např. kost). Pro přesnější zobrazení některých orgánových systémů, hlavně trávicího a vylučovacího traktu, je občas nutné podání kontrastní látky.
1Provádí se při podezření
- na nádory nebo metastázy kostí, plic a zažívacího traktu. Seznam zhoubných nádorů.
2Jak vyšetření probíhá?
- Při tomto rychlém vyšetření se zhotovuje jeden nebo více snímku v různých polohách (tzv. projekcích) tak, aby byla vyšetřovaná oblast zobrazena co nejpřesněji.
- Jak se při rentgenovém vyšetření správně postavit či jak si lehnout vysvětlí pacientovi zkušený radiologický asistent.
- Při kontrastních vyšetřeních se před provedením samotných RTG snímků pacientovi podává kontrastní látka. Nejčastěji se jedná o jódovou kontrastní látku aplikovánou nitrožilně nebo báryovou suspenzi ve formě kaše, kterou pacient nejčastěji vypije nebo je aplikována do konečníku. Při irigografii (vyšetření tlustého střeva) se podání báryového kontrastu kombinuje s aplikací vzduchu do střeva. Následně se pacient polohuje a provádí se série RTG snímků vyšetřované oblasti.
3Jaké mohou nastat komplikace?
- Pacienti se radiační zátěže nemusí obávat. Při standardním snímku je dávka záření velmi nízká.
- Podání jódové kontrastní látky je spojeno s rizikem různě závažné alergické reakce. Je proto důležité svého lékaře na případné alergie upozornit.
4Kdy bude výsledek?
Výsledek je k dispozici ihned po vyšetření. Pacient a jeho ošetřující lékař, který ho na vyšetření poslal, dostanou výsledek vyšetření s popisem nálezu bezprostředně po dokončení vyšetření.
5Jak se na vyšetření připravit?
- Standardní retgenové vyšetření, kromě odložení oděvu a kovových předmětů, žádnou předchozí přípravu nevyžaduje.
- Před kontrastním vyšetřením je ztěžejní lačnění, nejlépe je nejíst 6 hodin před vyšetřením. Tekutiny není nutné omezovat.
- Specifikem kontrastního vyšetření tlustého střeva je nutnost úplného vyprázdnění střeva. Přesnou přípravu pacientovi vysvětlí jeho lékař.
6Co nám vyšetření ukáže?
RTG vyšetření je základní diagnostická metoda, která je velmi vhodná k zobrazení zejména kostí či plic, včetně nádorů a metastáz vyskytujících se v těchto lokalitách. Po použití kontrastní látky lze pomocí RTG odhalit i patologie v zažívacím nebo vylučovacím traktu. Pro diagnostiku onkologických onemocnění je ale nevyhnutelné doplnění přesnějších zobrazovacích metod, jako je výpočetní tomografie, magnetická rezonance či endoskopické metody.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322