Jak předcházet
rakovině
Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl.
Vědecké objevy stále prohlubují naše znalosti o původu nádorových onemocnění. Dosud ale nemáme o jejich vzniku komplexní poznání. Postupně však přibývá informací o tom, které vlivy usnadňují či podporují vznik nádorového bujení. Odstraněním těchto vlivů se může u daného jedince značně snížit pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění. Primární prevence a podpora zdraví je v rukou každého z nás.
1Evropský kodex proti rakovině
Čím více uvedených doporučení budete dodržovat, tím nižší bude riziko vzniku zhoubného nádoru ve Vašem těle. Kdyby se každý z nás řídil těmito pokyny, bylo by možné zabránit polovině ze všech úmrtí na zhoubné nádory v Evropě.
-
Nekuřte. Neužívejte žádnou formu tabáku.
-
Udržujte doma nekuřácké prostředí. Podporujte nekuřáckou politiku na svém pracovišti.
-
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
-
Buďte v každodenním životě fyzicky aktivní. Omezte dobu strávenou sezením.
-
Stravujte se zdravě.
-
Pokud pijete alkohol, ať již jakéhokoli druhu, omezte jeho spotřebu. V zájmu prevence rakoviny je lepší alkohol nepít vůbec.
-
Vyhýbejte se přílišnému slunění, nebezpečné je zejména u dětí. Používejte ochranu proti slunci. Nepoužívejte solária.
-
Na pracovišti se dodržováním pravidel bezpečnosti práce chraňte před látkami způsobujícími rakovinu.
-
Zjistěte, zda ve Vašem domově nejste vystaveni záření pocházejícímu z přirozeně vysokých úrovní radonu. Snažte se je snížit.
-
Dámy, je-li to možné, kojte své dítě. Omezte používání hormonální substituční terapie.
-
Zajistěte, aby se Vaše děti účastnily očkovacích programů proti hepatitidě B a lidskému papilomaviru (HPV).
-
Účastněte se organizovaných screeningových programů zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku, rakovinu prsu a rakovinu děložního čípku.
2Nekuřáctví
Základem onkologické prevence je nekuřáctví. Tabák se nejméně ve 30 % podílí na vzniku všech nádorových onemocnění. Již jeden rok po přerušení kouření se snižuje riziko rakoviny plic o třetinu. Po 15 letech bez kouření je riziko stejné jako u nekuřáka. Vyvarujte se kouření a chraňte Vaše zdraví i zdraví lidí ve Vašem okolí.
Poradna pro odvykání kouření
St 8.00–12.00, Čt 13.00–17.00, E [obfuscate_1_|110|111|114|93|91|108|97|64|105|102|115|46|99|118]
+420 737 571 224
Na které druhy rakoviny má kouření vliv ? →
- Rakovina plic je nemoc, k níž kouření ve značné míře přispívá. Kouření způsobuje odhadem 82 % případů rakoviny plic v Evropě.
- Kouření společně s alkoholem zvyšuje riziko vzniku nádorů v dutině ústní, hltanu, hrtanu a jícnu.
- U kuřáků cigaret je dva až třikrát větší pravděpodobnost vzniku karcinomu slinivky než u nekuřáků.
- Kuřáctví je hlavním rizikovým faktorem vzniku nádoru ledviny a močového měchýře.
- Kouření přispívá rozhodujícím vlivem k rakovině jazyka a dásní.
Jaké další zdravotní problémy způsobuje kouření? →
- Je prokázán negativní vliv zakouřeného prostředí na dětský organizmus, na astmatické záchvaty, časté bronchitidy apod.
- Úmrtnost na kardiovaskulární choroby se u kuřáků zvyšuje dvojnásobně, a je vyšší v mladém věku.
- Kuřákům se více kazí zuby.
- Kuřačky mají zvýšené riziko samovolných potratů.
- Kuřáci jsou častěji impotentní.
- Kuřákům hrozí zhoršení sluchu.
- U kuřáků je častější lupénka.
- Mužům kuřákům hrozí plešatost.
- Kuřákům hrozí žaludeční vředy.
- Kuřáci častěji trpí cukrovkou.
- Kuřáci rychleji stárnou.
Co možná nevíte o kouření? →
- Na následky kouření zemře ve vyspělých průmyslových zemích každý druhý kuřák.
- Když někdo kouří celý život a přestane, riziko nádoru se sníží. Již jeden rok po přerušení kouření se snižuje riziko rakoviny plic o třetinu. Po 15 letech bez kouření je riziko stejné jako u nekuřáka.
- Tabák se podílí nejméně v 30 % na vzniku všech nádorových onemocnění. Zakouřené prostředí je jednou z hlavních příčin všech nádorových onemocnění plic u nekuřáků (asi u 30 % ).
- Jen ve 20. století měla tabáková epidemie na svědomí celosvětově kolem jedné miliardy lidských životů.
- Tabák je v rozvinutých zemích nejvýznamnější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit.
- Žádný způsob užívání tabáku není bez rizik. Největší riziko představují formy, při kterých dochází ke spalování (a vzniká tabákový kouř), neboť většina rakovinotvorných látek vzniká při hoření.
Kde najdete odbornou pomoc pro odvykání kouření v ČR? →
Centra pro léčbu závislosti na tabáku se nacházejí v celé České republice. Najděte si tu poblíž svého bydliště.
3Výživa
Výživa je velmi důležitým aspektem mající vliv na vznik, ale i ochranu před nádorovými onemocněními, neboť působí na mnoha místech v organizmu a působí prakticky nepřetržitě po celý život. Složení stravy, případně nadváha, je rizikovým faktorem nejen pro nádory zažívacího traktu, jako jsou nádory tlustého střeva, jícnu, jater a slinivky břišní, ale má vliv také na vznik nádoru prsu, prostaty či dělohy.
-
Jezte hodně celozrnných potravin, luštěnin, zeleniny a ovoce.
-
Omezte vysoce kalorické potraviny (potraviny s vysokým obsahem cukrů nebo tuků) a vyhýbejte se slazeným nápojům.
-
Vyhýbejte se zpracovaným masným výrobkům, omezte červené maso a potraviny s vysokým obsahem soli.
-
Jezte pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Rizikem jednostranné stravy může být podvýživa nebo nedostatek některých látek.
-
Dopřejte si denně čerstvou zeleninu (5 porcí, přibližně 500 g). V konzumaci ovoce a zeleniny jsme na jednom z posledních míst v Evropě.
-
Zařaďte do svého jídelníčku celozrnné výrobky, a alespoň jednou týdně luštěniny. Tyto potraviny obsahují vlákninu, která je osvědčeným prostředkem proti zácpě a také vede ke snížení hladiny tuků.
-
Snižte spotřebu masa, upřednostňujte libové drůbeží, králičí a rybí maso.
-
Omezte spotřebu vajec na 2 kusy týdně.
-
Omezte příjem tuků, zvláště živočišných. Upřednostňujte kvalitní rostlinné oleje. Velké množství tuků je konzumováno v uzeninách, které obsahují až 50 % sádla a loje, a to i v takových, které nesou označení „dietní“.
-
Vybírejte mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku.
-
Pijte alespoň 2 litry tekutin denně, nevhodné jsou nápoje s alkoholem a cukry. Pravidelné a nadměrné požívání alkoholu zvyšuje riziko vzniku nádorů. Alkohol je také významným zdrojem energie.
-
Nadváha představuje rizikový faktor pro řadu chronických onemocnění, a také pro některé druhy nádorů. Je třeba, aby přísun energie byl v rovnováze s jejím výdejem. Jezte co nejméně rafinovaného cukru, neboť je energeticky bohatý a neobsahuje žádné další živiny.
-
Pro uchování potravin používejte chlazení a mražení.
-
Nekonzumujte potraviny napadené plísní, hnilobou či jinak zkažené.
-
Při přípravě stravy dávejte přednost vaření a dušení před pečením a grilováním.
-
Žijte aktivně, relaxujte, odpočívejte. Sportujte, udržujte si pohybovou aktivitu.
4Alkohol
Alkohol je dalším rizikovým faktorem majícím vliv na vznik nádorového onemocnění. Ve vyspělých zemích je alkohol zodpovědný za 3 – 12 % úmrtí na zhoubné nádory. Riziko se výrazně zvyšuje zejména ve spojení s kuřáctvím, neboť alkohol rozpouští lépe než voda některé karcinogeny z kouře, a tak usnadňuje jejich pronikání k buňkám sliznic. Primární metodou, jak se vyhnout většině nádorů horního respiračního a trávicího traktu spojených s alkoholem, je zanechání kouření.
Množství alkoholu, které je rizikové, není přesně stanovené, neboť se u každého jedince liší. Právě proto i konzumace malého množství alkoholu může značně zvýšit riziko vzniku karcinomu jater. Konzumace alkoholu poškozuje jaterní buňky, což mnohdy vede k cirhóze jater.
Kde najdete odbornou pomoc pro léčbu závislosti na alkoholu a drogách? →
Kontaktovat můžete Společnost Podané ruce, která má svá kontaktní centra po celé republice. Najděte si pomoc poblíž svého bydliště.
5Očkování
Některým nádorům lze předejít očkováním.
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)
Očkování je dostupné proti nákaze lidským papilomavirem (HPV), se kterým se v průběhu života setká až 80 % lidí. HPV je sexuálně přenosná infekce. Většinou se náš imunitní systém s infekcí sám vyrovná. Pokud však infekce přetrvává, může se u malé části infikovaných vyvinout v přednádorový stav, který pak může pokračovat až ve zhoubný nádor.
Infekce HPV může způsobit:
- přednádorové změny na děložním čípku,
- nádory děložního čípku,
- nádory vulvy a nádory pochvy u žen,
- rakovinu penisu u mužů,
- genitální bradavice a nádory análního otvoru u obou pohlaví.
-
Očkování proti HPV je ze zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazeno dívkám a chlapcům mezi 13. a 14. rokem.
-
Starším dívkám a ženám pak některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování.
Očkování proti žloutence typu B
Prevencí rakoviny je také očkování proti žloutence typu B. Virus hepatitidy B, ale i virus hepatitidy C, přetrvává po prodělaném akutním onemocnění jako chronická infekce v játrech a karcinogenně se projeví až za velmi dlouhou dobu, může se jednat o 30 – 40 let.
Žloutenka typu B je jedním z rizikových faktorů vzniku:
-
Očkování proti žloutence typu B je zahrnuto do povinných očkování dětí podle českého očkovacího kalendáře, a je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
-
Dospělým pak některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování vakcínou proti typu B, nebo kombinovanou vakcínou proti A i B.
6Pohyb
Studie ukazují, že sportující muži a ženy mají o 30 – 40 % nižší riziko vzniku kolorektálního karcinomu než nesportující lidé. Jedná se o cvičení 30 – 60 min střední až svižné pohybové aktivity denně. Cvičící ženy mají o 20 – 30% nižší riziko vzniku rakoviny prsu, než necvičící ženy. Je prokázáno, že pravidelná pohybová aktivita má preventivní účinky u různých druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, střeva, prostaty, endometria, a pravděpodobně slinivky. Pravidelná pohybová aktivita může ovlivnit některé hormony, které přispívají ke vzniku rakoviny, a posiluje imunitní systém. Pohybová aktivita také přispívá k udržení optimální hmotnosti a zabraňuje vzniku nadváhy a obezity, což jsou samy o sobě rizikové faktory pro vznik rakoviny.
zdroj: American cancer society-
Dodržujte alespoň 30 min pohybové aktivity střední intenzity 5x týdně* (chůze do práce nebo do obchodu, chůze ze schodů nebo z kopce, práce na zahradě, jízda na kole, plavání, venčení psa),
-
nebo 20 min vysoké intenzity 3x týdně* (chůze do schodů, rychlý běh, šplhání do kopce, rychlá jízda na kolečkových bruslích).
7Spánek
Mezi primární prevenci rakoviny můžeme zařadit také spánek. Hormon melatonin je řazen mezi tzv. antioxidanty, tj. látky, které dokáží neutralizovat volné radikály. Melatonin je hormon epifýzy, jeho uvolňování je řízeno hypotalamem a je ovlivněno světlem, jeho produkce se zvyšuje za tmy. Melatonin navozuje spánek a synchronizuje cirkadiánní rytmy jednotlivých orgánů a tkání.
Melatonin, kromě pohlcování volných radikálů, také stimuluje produkci různých enzymů, které podporují metabolismus chemických látek bezpečnějšími reakcemi, při nichž vzniká méně volných radikálů. Antioxidační potenciál melatoninu je silnější než u známějších antioxidantů – vitaminů A, C, E, nebo selenu. Pozitivní význam melatoninu je patrný hlavně u nádorů, jejichž vznik a růst souvisí s produkcí pohlavních hormonů, jako jsou nádory prsu nebo prostaty.
Zdroj: Linkos, Ústav preventivního lékařství LF MUDospělý člověk by měl spát více než 7 hodin denně. Je to optimální množství spánku pro udržení zdraví. Spánek méně než 7 hodin je spojen s rizikem vzniku obezity, hypertenze, diabetu, snížení imunitních funkcí, zvýšené chybovosti, únavě.
zdroj: American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society
8Životní prostředí
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištění ovzduší, vody a půdy karcinogenními látkami důvodem 1–4 % všech zhoubných nádorů.
UV záření →
UV záření je zodpovědné za většinu melanomů a za téměř všechny karcinomy kůže. Vysoce mutagenní a karcinogenní je pásmo B (290 – 320 nm). Výskyt nádorů kůže ve vyspělých zemích stoupá. Rizikové je zejména nadměrné slunění v dětském věku a nadměrné oslunění v jarní době, kdy kůže ještě není dostatečně pigmentována. Více jsou ohroženi lidé se sníženou schopností ukládání pigmentu, kteří se „spíše spálí než opálí“.
Snížení intenzity opalování a používání ochranných krémů s vysokým filtrem může toto riziko radikálně snížit. Jde o další příklad faktoru souvisejícího s životním stylem, tudíž je ve značné míře odstranitelné pouhým rozhodnutím.
Ionizující záření →
Ionizující záření je celkově zodpovědné za cca 5 % všech úmrtí na nádory. Většinou jde ovšem o důsledek expozice přírodního záření, jemuž nemůžeme uniknout. Nejvýznamnější je v tomto směru radon a jeho rozpadové produkty v domech. Výskyt radonu je rizikovým faktorem karcinomu plic. Působí ovšem současně s kouřením, tudíž zanecháním kouření se může riziko podstatně snížit. Zjistěte si, zda nejste doma vystaveni záření radonu a přijměte opatření ke snížení jeho vysoké koncentrace. Jsou známé technické způsoby stavebních úprav, které koncentrace radonu v domech podstatně sníží. Před jejich realizací je doporučováno intenzivní větrání.
Elektromagnetické záření →
Případný karcinogenní vliv různých druhů elektromagnetického záření a polí o nižších frekvencích (rozhlas, televize, mobilní telefony, mikrovlnná trouba, elektrická vedení) není jasný. Známé biologické účinky těchto polí se mohou dostavit až při mnohem vyšších úrovních expozice, než se kterými se setkáváme v každodenních situacích. Doklady nejsou přesvědčivé a riziko, je-li nějaké, je nesporně velmi malé.
Znečisťující látky →
V životním prostředí se nachází mnoho tisíc umělých nebo přírodních látek, z nichž některé mohou způsobovat rakovinu.
K nejvýznamnějším chemickým látkám v životním prostředí, které znečišťují vnější i vnitřní ovzduší, patří všechny formy azbestu, benzenu, výfukových plynů dieselových motorů a polycyklických aromatických uhlovodíků, látky kontaminující vodu a potraviny, jako arsen a jeho anorganické sloučeniny a perzistentní organické znečišťující látky, jako například dioxiny a látky ze skupiny agrochemikálií, jako jsou pesticidy, herbicidity, insekticity či fungicidy.
Pro některé typy nádorových onemocnění existuje dostatek důkazů, že je způsobují chemické látky, které se nacházejí v životním prostředí. K nejvýznamnějším typům patří rakovina plic, močového měchýře a kůže, mezoteliom, leukemie a lymfomy.
Omezení expozice rakovinotvorným látkám závisí na kombinaci opatření a politik vlád na ochranu svých občanů před škodlivými látkami a kroků a rozhodnutí jednotlivců dodržovat poskytnutá doporučení. Kontrola rakovinotvorných chemických látek, které se nacházejí na pracovišti, v životním prostředí obecně nebo doma, vyžaduje oba typy opatření. Vlády musí vymezit politiky, zavést předpisy (např. ochranné limity, bezpečnostní zóny, zákazy chemických látek) a sledovat jejich dodržování. Výrobci nebo jiná odvětví musí přizpůsobit své procesy, aby uvedené předpisy splňovali, a zaměstnavatelé musí zajistit ochranná opatření pro své pracovníky (např. ochranné prostředky).
*Zdroj: Evropský kodex proti rakovině
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322