Vědecké a výzkumné spolupráce
MOÚ spolupracuje s řadou externích subjektů, a to jak na mezinárodním, tak na tuzemském poli.
1Mezinárodní spolupráce
Bližší informace
COST →
EUROPEAN COOPERATION IN SCIENCE AND TECHNOLOGY
COST (European Cooperation in Science and Technology) je organizace financující výzkumné a inovační sítě. Naše akce pomáhají propojovat výzkumné iniciativy v celé Evropě i mimo ni a umožňují výzkumníkům a inovátorům rozvíjet své nápady v jakékoli oblasti vědy a techniky tím, že je sdílejí se svými kolegy.
CZECRIN →
CZECH CLINICAL RESEARCH INFRASTRUCTURE NETWORK
CZECRIN je klíčovou infrastrukturou podporující realizaci akademického klinického výzkumu v České republice. Jako český uzel Evropské sítě infrastruktur klinického výzkumu ECRIN-ERIC zásadním způsobem přispívá k zapojení akademických institucí do mezinárodních projektů klinického výzkumu. Disponuje unikátní sítí zahrnující většinu významných klinických pracovišť s orientací na klinický výzkum a poskytuje znalostní, vývojové, výrobní a implementační kapacity v oblasti výzkumu a vývoje léčiv a zdravotnických prostředků. Nastavuje kvalitu procesů a dat s ohledem na aplikaci FAIR principů. CZECRIN je rovněž centrem pro kultivaci a edukaci v oblasti klinických studií.
DIGICORE →
DIGITAL INSTITUTE FOR CANCER OUTCOMES RESEARCH
Cílem DIGICORE je pomoci onkologické komunitě pro digitální revoluci, která změní výzkum prostřednictvím rutinního používání elektronických zdravotních záznamů (EHR) a molekulárních diagnostických informací (MDX) pro automatizaci zkoušek, výzkum výsledků, digitální diagnostiku a řízení kvality péče.
DIGICORE je založeno jako evropské hospodářské zájmové sdružení s 18 předními onkologickými centry a 2 rakovinovými sítěmi, UNICANCER a Alleanza Contro il Cancro, jako členové. K tomuto ambicióznímu úsilí se připojili dva komerční partneři: IQVIA, přední smluvní výzkumná organizace, a Illumina, globální lídr v sekvenování DNA a bioinformatice. Tyto komerční strany byly vybrány k zajištění neutrality lékařských hypotéz.
EMQN →
EUROPEAN MOLECULAR GENETICS QUALITY NETWORK
EMQNEORTC →
European Organisation for Research and Treatment of Cancer
Posláním EORTC je koordinovat a provádět mezinárodní translační a klinický výzkum s cílem zlepšit standard léčby pacientů s nádorovými onemocněními. Hlavní orientace je na realizaci prospektivních nekomerčních klinických studií fáze II a III.
MUDr. Radka Obermannová vede Gastrointestinal tumors: Task Force - SPECTA a Jednotky fáze I.
doc. MUDr. Tomáš Kazda je členem Řídícího výboru pro mozkové nádory a členem výboru pro radioterapii nádorů mozku.
EURACAN →
EUROPEAN REFERENCE NETWORK FOR RARE ADULTS SOLID CANCERS
EURACAN je jednou z 24 evropských referenčních sítí (ERN) schválených radou členských států ERN a financovaných 3. programem EU v oblasti zdraví na podporu zdraví v Evropě podporou spolupráce mezi členskými státy za účelem zlepšení zdravotních politik, které jsou přínosem pro jejich občany. Cílem programu je podporovat a doplňovat iniciativy členských států v oblasti zdraví.
IAEA →
INTERNATIONAL ATOMIC ENERGY AGENCY
Mezinárodní agentura pro atomovou energii je světovým ústředním mezivládním fórem pro vědeckou a technickou spolupráci v jaderné oblasti. Pracuje pro bezpečné, bezpečné a mírové využití jaderné vědy a technologie, přispívá k mezinárodnímu míru a bezpečnosti a cílům udržitelného rozvoje Organizace spojených národů.
INTENT →
PATIENT CENTERED CANCER CARE (INTERREG CENTRAL EUROPE)
Projekt INTENT si klade za cíl nalézt řešení pro inovativní onkologickou péči zaměřenou na pacienta. Zaměřuje se na různé typy aktérů a zahrnuje je: poskytovatele onkologické péče, pacienty a tvůrce politik. Cílem bylo pracovat s těmito skupinami, abychom lépe porozuměli tomu, jak interpretovat přístup zaměřený na pacienta, a identifikovat způsoby, jak zlepšit péči o rakovinu ve střední Evropě. Kromě aktivit vedoucích k inovativnímu modelu péče o rakovinu projekt vydal politická doporučení, poskytuje online benchmarkingový nástroj, určil priority pro zlepšení stávajících systémů na místní úrovni a vytvořil virtuální centrum know-how.
Centrum shromažďuje a poskytuje osvědčené postupy, výsledky srovnávání a soubor inovativních nápadů všem zainteresovaným uživatelům. Nástroje a znalosti poskytované INTENT zlepší kvalitu onkologické péče a zmobilizují manažery zdravotní péče, klinické lékaře a další zainteresovaný personál. Vyzývá k pozitivní změně a odemyká tak inovační potenciál veřejných služeb.
OECI →
ORGANISATION OF EUROPEAN CANCER INSTITUTES
„Organisation of European Cancer Institutes“ je nevládní, nezisková právnická osoba založená v roce 1979 s cílem podporovat větší spolupráci mezi evropskými centry a instituty pro rakovinu. Její zakladatelé navrhli strukturu zaměřenou na podporu efektivního partnerství v celé Evropě, bez ohledu na její jazykové bariéry a tradiční heterogenitu péče a výzkumu.
OECI je síť, která v současné době přeskupuje 108 členů, kteří spolupracují na snížení fragmentace a na poskytnutí možnosti všem evropským pacientům s rakovinou získat tu nejlepší dostupnou péči.
K členství v organizaci se připojilo několik hlavních center pro rakovinu z Chile, Kolumbie, Jordánska, Ruské federace, Tanzanie, Turecka, Ukrajiny a Vietnamu, aby mohla těžit z programu akreditace a označení OECI. Aby organizace lépe dosahovala svých cílů a šířila inovační proces mezi svými členy i do zahraničí, úzce spolupracuje s Evropskou organizací pro rakovinu, Evropskou koalicí pacientů s rakovinou, Evropskou asociací pro výzkum rakoviny a Evropskou společností patologie. Konference EACR-OECI „Přístup molekulární patologie k rakovině“ je jen příkladem snah o podporu šíření inovací.
Manažerská podpora je organizována především prostřednictvím prezidentské kanceláře a centrály v Bruselu spolu se styčnou a ředitelskou kanceláří.
2Tuzemské spolupráce
3Evropské výzkumné sítě
Evropská referenční síť ERN →
ERN
Evropská referenční síť (ERN) je síť spojující poskytovatele zdravotní péče a odborná centra vysoce specializované zdravotní péče za účelem zlepšení přístupu k diagnostice, léčbě a poskytování vysoce kvalitní zdravotní péče pro pacienty se vzácnými onemocněními. Centra členové jsou po celé Evropě. Do řízení ERN jsou zapojení i pacientské organizace.
Evropská referenční síť GENTURIS →
ERN GENTURIS
ERN GENTURIS - Evropská referenční síť (ERN) pro všechny pacienty s jedním ze vzácných syndromů genetického rizika nádorů (Genturis).
Od ledna 2022 52 center ze 23 zemí jsou členové ERN GENTURIS.
EURACAN →
ERN
EURACAN je ERN pro všechny vzácné solidní nádory u dospělých pacientů.
Síť EURACAN zahrnuje 75 vysoce specializovaných onkologických center ze 24 evropských zemích. Dalšími patrnerami EURACAN jsou evropské/mezinárodní vědecké společnosti, národní sítě a pacientské organizace/advokáti ePAG.
EURACAN seskupuje všechny vzácné dospělé solidní rakoviny do deseti „domén“, které odpovídají seznamu vzácných rakovin RARECARE na základě systému ICD-O, což je lékařská klasifikace pro nádory.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322