Onkologická péče zaměřená na pacienta
Cílem mezinárodního projektu INTENT bylo vytvořit model onkologické péče zaměřené na potřeby pacienta, který by odpovídal současným představám o takové péči, a to jak ze strany pacientů a jejich blízkých, tak i ze strany plátců a poskytovatelů zdravotní péče.
Každý pacient je jedinečný nejenom svým zdravotním stavem a rozsahem onkologického onemocnění, ale rovněž svým životním příběhem, hodnotami, sociální situací a životními cíli. Každý pacient proto může mít i rozdílné potřeby, které je důležité umět zjistit a zohlednit při tvorbě léčebného plánu.
Projekt probíhal v letech 2017 – 2020 a účastnilo se ho devět pracovišť ve čtyřech zemích.
prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.
hlavní řešitel projektu INTENT
Desatero pro poskytování onkologické péče zaměřené na pacienta
- Podporujeme, aby čas vyhrazený pro první návštěvu pacienta u onkologa nebo
pro rozhovor o diagnóze a plánu onkologické léčby byl delší než v případě běžné prohlídky. Vybízíme onkologické pacienty, aby si k těmto důležitým rozhovorům s lékařem přizvali rodinného příslušníka nebo jinou blízkou osobu. - Onkologickým pacientům a jejich praktickým lékařům předáváme všechny důležité informace o nádorovém onemocnění, jeho léčbě a následné péči i v tištěné podobě. Současně jim poskytujeme kontakt na ošetřujícího lékaře pro případné dotazy.
- Pravidelně provádíme šetření spokojenosti, abychom zjistili skutečné potřeby pacientů
a měli zpětnou vazbu ke konkrétním tématům. Kromě toho pacienti a jejich blízcí mohou kdykoliv vyjádřit svůj názor nebo požadavek prostřednictvím mailové schránky na našich internetových stránkách nebo mohou kontaktovat nemocničního ombudsmana. - Poskytujeme onkologickým pacientům, jejich příbuzným a blízkým informace
o pacientských organizacích a o spolehlivých informačních zdrojích a vhodných vzdělávacích a podpůrných programech. Rovněž je informujeme o užitečnosti ale
i rizicích alternativní medicíny. - Jsme součástí sítě onkologických pracovišť, ve které jsou zavedeny jednotné doporučené postupy diagnostiky a léčby, jež zaručují stejnou kvalitu péče a rovnocenný přístup k nejmodernějším postupům všem pacientům v daném regionu. Pacienti tak bez obav mohou využít péči poskytovanou blíž jejich domovům. Pokud je potřebná vysoce specializovaná péče, experimentální léčba nebo jedná-li se o vzácné nádorové onemocnění, jsou pacienti odesíláni do center, která takovou léčbu provádí.
- Plán léčby každého pacienta vychází vždy z platných doporučených postupů. Vyžaduje-li léčba onkologického onemocnění multioborový přístup, je plán léčby vždy diskutován mezi odborníky v rámci multioborové onkologické indikační komise.
- Plán léčby je dále přizpůsoben objektivním parametrům charakterizujícím jedinečnost každého pacienta a jeho onemocnění. Pacientovi je navržený plán léčby srozumitelně vysvětlen jeho ošetřujícím lékařem, který s ním řeší i jeho potřeby a priority.
O výsledném postupu léčby, který zohledňuje životní cíle, hodnoty a potřeby pacienta, rozhodují společně. - Během dlouhodobé onkologické léčby ošetřující lékař s pacientem pravidelně probírá, co mu léčba přináší a jak na ni pacient pohlíží. Společně stanovují cíle léčby tak, aby byly pro pacienta fyzicky i emočně zvládnutelné a dávaly jemu a jeho blízkým smysl.
- Zvýšení nebo udržení kvality života je vždy jedním z hlavních cílů onkologické péče. Nedílnou součástí plánu léčby je proto i podpůrná péče (např. nutriční poradenství, léčba bolesti, fyzioterapie, sociální poradenství, psychologická a duchovní podpora). Podpůrná péče je nabízena, objeví-li se stavy, které ji vyžadují, nebo kdykoliv na žádost pacienta
a jeho blízkých. - Ošetřující tým podpoří pacienta, který požádá odborníka z jiného zdravotnického zařízení
o „druhý názor“ na jeho léčbu. Tento postup nepovažujeme za vyslovení nedůvěry.
Desatero onkologické péče ke stažení
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322