HIPEC (Hypertermická intraperitoneální chemoterapie)
HIPEC (Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy) neboli hypertermická intraperitoneální chemoterapie) je terapeutický postup užívaný v léčbě nádorů pobřišnice, při němž se do dutiny břišní napouští tekutina se zahřátým cytostatikem. HIPEC procedura bezprostředně navazuje na chirurgické odstranění všech viditelných nádorových ložisek pobřišnice a orgánů dutiny břišní, což se označuje jako cytoredukce.
Cílem HIPEC je likvidace mikroskopických nádorových ložisek a zbývajících jednotlivých nádorových buněk, které jsou okem neviditelné.
Indikace k cytoredukci a HIPEC je schvalována digestivní komisí, kde se posuzuje typ nádoru a celkový stav nemocného (zejména přidružené choroby limitující operační výkon). Kontraindikací provedení výkonu je rozsáhlé a mnohočetné postižení dutiny břišní (nemožnost úplného odstranění nádorových hmot) a přítomnost vzdálených metastáz (např. do plic, mozku, kostí apod.).
HIPEC se v současnosti považuje za standardní metodu léčby maligního mezoteliomu peritonea, pseudomyxomu peritonea a nízkého či středního postižení pobřišnice metastázami kolorektálního karcinomu. Experimentálně lze metodu použít i v případě metastáz pobřišnice u karcinomu vaječníku a karcinomu žaludku.
1Jak léčba probíhá?
Klinický nález je prezentován cestou digestivní komise, kde je zvážen přínos HIPEC. Na posouzení operačních rizik se podílí chirurg, anesteziolog a internista, a to na základě charakteru onemocnění a přidružených vedlejší diagnóz.
Během HIPEC se malá část cytostatika vstřebává i do systémového oběhu, avšak v koncentracích výrazně nižších, než kterých je dosaženo při systémovém podání. Proto zde také chybí typické vedlejší účinky systémové chemoterapie.
-
HIPEC se provádí v celkové anestezii na operačním sále.
-
Při HIPEC se do dutiny břišní zakládají plnící a vypouštěcí drény a břišní stěna se přechodně uzavírá svorkami.
-
Pomocí speciálního perfuzního přístroje se poté dutina břišní plní fyziologickým roztokem, který se postupně zahřívá až na 42 °C.
-
Po dosažení účinné teploty a objemu lavážovací tekutiny (bývá to 3–5 litrů) se do cirkulujícího roztoku přidá cytostatikum.
-
Vlastní proplach dutiny břišní trvá obvykle 60–90 minut.
-
Po výkonu je pacient transportován na anesteziologické oddělení (ARO) nebo jednotku intenzivní péče (JIP).
2Jaké jsou vedlejší účinky?
Četnost pooperačních komplikací je úměrná rozsahu operačního výkonu. Obraz pooperačních komplikací je rozmanitý a může souviset se samotnou operací nebo s anestezií.
- Dle času lze rozdělit komplikace na časné a pozdní, dle rozsahu na místní (operovaný orgán) nebo celkové.
- Z místních komplikací se může objevit porucha hojení a krvácení v operační ráně.
- Z orgánových soustav mohou být v rámci komplikací postiženy plíce (zánět, otok, nevzdušnost), srdce (porucha rytmu, infarkt), srážení krve (trombóza: uzávěr průsvitu žil sraženinou - trombem, plicní embolie: uvolnění trombu ze žil do plicního řečiště), trávicího systému (ileus – střevní neprůchodnost) a močového systému (snížení funkce ledvin, retence moči: zadržení moči - neschopnost jedince se vymočit, záněty močových cest).
3Úspěšnost léčby
Úspěšnost léčby lze hodnotit v odstupu cca 2–3 měsíců dle kontrolního CT vyšetření.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322