Nežádoucí účinky chemoterapie na pohlavní orgány
Pohlavní orgány jsou na chemoterapii značně citlivé. Působením některých cytostatik (např. cyklofosfamid, prokarbazin) je ovlivněna jednak tvorba pohlavních buněk (vajíček a spermií), ale i tvorba pohlavních hormonů. To ve svém důsledku může vést k dočasné nebo i trvalé neplodnosti, poruchám menstruačního cyklu či potížím v sexuální oblasti.
Do jaké míry zasáhne chemoterapie plodnost a sexuální funkce závisí na typu a dávce cytostatika a také na věku pacienta. Některá cytostatika plodnost neovlivňují vůbec.
1Jaké příznaky se u mne mohou projevit?
Ženy →
- Nepravidelnost menstruačního cyklu. Ten se může upravit do několika měsíců od ukončení léčby.
- Předčasná menopauza. Typickými projevy jsou návaly horka, pocení, nespavost, suchost poševních sliznic a změny nálad.
- Dočasná nebo i trvalá neplodnost, tedy neschopnost otěhotnět.
- Snížení libida a zhoršení kvality sexuálního života.
Muži →
- Snížení množství a kvality spermií či úplná nepřítomnost živých spermií v ejakulátu, což může vést k dočasné či trvalé neplodnosti. U části mužů ale bývá zjištěna porucha tvorby spermií ještě před zahájením protinádorové léčby.
- Sexuální poruchy: erektilní dysfunkce, poruchy ejakulace, snížené libido.
2Jaké mám možnosti ochrany plodnosti?
Ženy →
- U žen je možností zamražení (kryoprezervace) embryí a následné umělé oplodnění. Tento postup je ale časově náročný, a ne u každé ženy je možný odklad onkologické léčby o několik týdnů.
- Další možností je zamražení tkáně vaječníků obsahující nezralá vajíčka a zmražení neoplodněných vajíček (méně užívaná metoda).
- Hormonální ochrana vaječníků. Vaječníky se uvedou do „klidového stavu“, kdy jsou méně citlivé na toxické působení chemoterapie.
Muži →
- U mužů je před zahájením onkologické léčby možné provést tzv. kryoprezervaci spermatu, při které se spermie zamrazí a uloží na neomezeně dlouhou dobu.
3Těhotenství a chemoterapie
- V průběhu léčby cytostatiky je naprosto nevhodné otěhotnět. Po dobu chemoterapie je nutné používat účinnou antikoncepci. Chemoterapie může totiž způsobit vážné vývojové vady plodu.
- I pro muže platí, že je v průběhu léčby nevhodné počít dítě. Genetická informace uložená ve spermiích může být poškozena, což může vést k vrozeným vadám dítěte.
- Za jak dlouho po ukončení léčby je vhodné plánovat těhotenství Vám poradí Váš lékař, případně genetik.
- Pokud se nádorové onemocnění zjistí u těhotné ženy, zvažuje se možnost odkladu léčby nebo umělé ukončení těhotenství.
4Edukační materiály
Naše Informační a edukační centrum pro Vás ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, ve kterých se dozvíte podrobné informace o možnostech prevence a řešení nežádoucích účinků chemoterapie.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322