Nežádoucí účinky chemoterapie na krvetvorbu
Zásah do správné tvorby červených a bílých krvinek a krevních destiček představuje nejčastější nežádoucí účinek chemoterapie. V různé míře se s ním potkáváme téměř u všech cytostatik.
Po podání cyklu léčby dojde ve Vaší kostní dřeni k dočasnému zpomalení tvorby krvinek. Nejedná se ale o rychlý pokles hned po aplikaci chemoterapie, právě naopak. Množství krvinek klesá pozvolna. Nejrychleji ubývá bílých krvinek. Jejich hodnoty bývají nejnižší zhruba po 7 až 10 dnech, tedy v čase, kdy už budete po chemoterapii doma.
Většinou se jedná o zcela bezpříznakový průběh, kdy se krevní obraz do další aplikace chemoterapie spontánně upraví. V některých případech však může jít i o život ohrožující komplikaci. Proto i tento typ nežádoucích účinků vyžaduje pozornost.
Výraznější pokles v krevním obraze samozřejmě ovlivní i průběh Vaší léčby. Lékař pravděpodobně odloží podání chemoterapie o několik dní či upraví jednotlivé dávky léků. Tzv. hematologická toxicita je však dobře prozkoumána a Váš onkolog na ni myslí. Před zahájením léčby Vám pečlivě vysvětlí, jak při výskytu jednotlivých příznaků postupovat. Do Vaší propouštěcí či ambulantní zprávy lékař uvede, zda a kdy jsou po podání chemoterapie potřebné kontroly krevního obrazu u praktického lékaře. V neposlední řadě se bude krevní obraz pravidelně kontrolovat při každé návštěvě Vašeho onkologa.
1Pokles bílých krvinek (leukopenie, neutropenie)
Bílé krvinky, leukocyty, mají v lidském těle nenahraditelnou funkci chránit organismus mimo jiné před různými typy infekcí. Snížení množství bílých krvinek tedy vede ke snížené obranyschopnosti, čímž se automaticky zvyšuje riziko závažných infekcí. Nejčastěji se budete setkávat s poklesem tzv. neutrofilů – nejpočetnějšího podtypu bílých krvinek, účastnících se imunitní reakce. Tento stav se nazývá neutropenie. Ta může probíhat bez jakýchkoliv příznaků, může ale dojít i k rozvoji velmi závažné, v některých případech až život ohrožující, febrilní neutropenii.
Co je to febrilní neutropenie a jak se léčí? →
Představuje jednu z nejzávažnějších komplikací protinádorové léčby a hovoříme o ní v případech, kdy se u pacienta s hlubokým poklesem množství neutrofilů a tedy i významně zhoršené obranyschopnosti organizmu objeví horečky nad 38 °C či jiné známky infekce.
Zjednodušeně lze tedy říct, že v těchto případech horečka signalizuje přítomnost infekce, se kterou ale Vaše tělo není schopno adekvátně bojovat. Infekce proto probíhá mnohem agresivněji, častěji dochází k rozvoji tzv. sepse („celotělové“ infekce) a stav si vyžaduje rychlou a intenzivní terapii.
Febrilní neutropenie se nejčastěji objevuje v prvních cyklech léčby a ve většině případů si vyžaduje hospitalizaci.
Pokud se u Vás objeví po podání chemoterapie horečka či jiné projevy infekce, bez odkladu vyhledejte lékaře. V první řadě informujte telefonicky svého onkologa. Ten dle potřeby může doporučit kontrolu krevního obrazu i cestou praktického lékaře. Kontrola krevního obrazu rozliší, zda se jedná o běžnou infekci či nikoliv. Při kontrolách mimo naše pracoviště si sebou nezapomeňte vzít naši poslední propouštěcí či ambulantní zprávu.
Jaké příznaky neutropenie se u mne můžou projevit? →
- Jak jsme už zmínili výše, neutropenie může probíhat zcela asymptomaticky a lékař ji zjistí jenom při kontrole krevního obrazu. Na druhou stranu může dojít k rozvoji infekce prakticky kdekoliv v těle.
- Nejčastějším příznakem infekce bývá horečka, někdy spojena s třesavkou.
- Pozornost je potřebné věnovat i běžnému kašli, škrábání v krku či oparu.
- Při infekci močových cest můžete pociťovat pálení či řezání při močení nebo časté nucení na močení.
- V trávicím traktu se infekce může projevit ve formě průjmu.
- V gynekologické oblasti se může projevit nejčastěji pálením a svědění v oblasti pochvy a zevního genitálu.
- Velkou pozornost je potřebné věnovat okolí centrálních žilních katetrů a portů.
Ne každá horečka musí automaticky znamenat febrilní neutropenii. V průběhu onkologické léčby můžete mít horečky i po podání některých protinádorových léků či růstových faktorů. Někdy i samotný nádor může vyvolávat horečku.
Jak mohu riziko infekce ovlivnit já? →
- Velký důraz klaďte na časté a pečlivé mytí rukou (obzvláště před jídlem či prací s potravinami, před a po použití toalety, po kontaktu se zvířaty a podobně). Vhodné je také použití běžně dostupné dezinfekce.
- V čase největšího rizika infekce se vyhýbejte přeplněným místům (obchodní centra, kina, veřejná doprava).
- Nevhodný je kontakt se zjevně nemocnými lidmi (nachlazení, chřipka, pozor i na dětské nemoci) a zvířaty. Pokud není možné se kontaktu vyhnout, noste roušku.
- Vyhněte se potravinám, u kterých hrozí přenos bakterií či plísní. Jedná se nejenom o plísňové sýry, syrové ryby a maso či nepasterizované mléko, ale i o ořechy, syrovou zeleninu a neloupané ovoce, které nemůžete dobře umýt (hrozny, maliny, jahody). Nevhodné jsou i majonézové saláty, domácí masové výrobky či nepasterizované ovocné nápoje.
- Jídlo, především maso, vždy pečlivě tepelně upravte (včetně přidaného koření), potraviny dlouho neskladujte. Zcela nevhodné jsou prošlé potraviny.
- K čištění zubů zvolte raději šetrný měkký kartáček. Snížíte tím riziko poranění dásní. Vhodné je pravidelné kloktání ústní vody. Zubní protézu často umývejte a skladujte ve vhodném dezinfekčním roztoku.
- I drobné poranění (odřeniny, záděry, píchnutí) důsledně omyjte mýdlem a nezapomeňte ránu vydezinfikovat.
- Noste ochranné rukavice všude tam, kde hrozí poranění kůže. Zvýšenou opatrnost si vyžaduje práce s ostrými či horkými předměty a kontakt se zvířaty.
- Jakékoliv očkování konzultujte nejprve se svým onkologem. Ten Vám doporučí jeho nejvhodnější načasování s ohledem na aplikaci chemoterapie.
Jaké mám možnosti léčby neutropenie? →
K léčbě, ale i prevenci vzniku neutropenie lze v indikovaných případech použít tzv. růstové faktory myelopoezy G-CSF (např. filgrastim, pegfilgrastim) Jedná se o látky, které urychlují dozrávání bílých krvinek v kostní dřeni, čímž zkracují dobu snížené obranyschopnosti. Podávají se ve formě podkožní injekce, často několik dní po sobě. O možnostech jejích využití Vás bude informovat Váš onkolog.
2Pokles červených krvinek (anémie)
Jaké příznaky se u mne můžou projevit? →
Vnímání příznaků tzv. anémie (chudokrevnosti) je velmi individuální a závisí na rychlosti poklesu červených krvinek. Na pomalé snižování množství krvinek se adaptujete mnohem lépe než na prudký pokles. Z příznaků budete pravděpodobně pociťovat výraznější únavu i při činnostech, které Vám předtím nedělaly potíže. Objevit se mohou závratě, dušnosti, hučení v uších, zhoršené soustředění, nechutenství nebo bolesti na hrudi. Vy i Vaše okolí můžete pozorovat bledost kůže, ale i sliznic (např. úst či spojivek oka).
Jak mohu projevy anémie ovlivnit já? →
- Klíčový je dostatek odpočinku. Pokud pociťujete výraznější únavu, klidně si dopřejte spánek i během dne.
- Vaše strava má být pestrá, obsahující maso a větší množství zeleniny.
- Při zvedání z lůžka nepospíchejte. Zkuste chvíli sedět, až potom se zvedněte. Snížíte tak riziko pádu při případné závrati.
- I běžné denní činnosti pro Vás mohou být občas vyčerpávající. Neváhejte požádat o pomoc příbuzné či přátelé.
- Fyzické aktivitě se ale určitě nemusíte zcela vyhýbat. Věnujte se činnostem, které Vás baví, a při kterých nepociťujete výraznou únavu.
Jaké mám možnosti léčby anémie? →
- Hlubší pokles hodnot červených krvinek se standardně řeší podáním krevní transfuze, kterou chybějící krvinky doplníme.
- V přesně definovaných případech lze použít i tzv.erytropoézu stimulující proteiny (epoetin α,ß, dabrepoetin), která stimuluje tvorbu vlastních červených krvinek.
- Váš lékař bude zvažovat i jiné možné důvody anémie, které přímo nesouvisí s toxicitou onkologické léčby (krvácení, podvýživa, nedostatek železa apod). Jejich léčba se proto bude mírně lišit. Běžně zahrnuje železo, kyselinu listovou či vitamín B12.
3Pokles krevních destiček (trombocytopenie)
Pokles krevních destiček, které jsou v lidském těle spoluodpovědné za srážlivost krve, bývá dlouho bez jakýchkoliv příznaků. Ty se objevují až při hlubokém nedostatku trombocytů, které Vás ohrožují různými druhy krvácení.
Jaké příznaky se u mne mohou projevit? →
Pozorovat můžete:
- Krvácení z nosu či dásní.
- Tvorbu modřin bez adekvátního úrazu či vznik tzv. petechií – drobných tečkovitých zakrvácení do kůže nebo sliznic (např. v oblasti dutiny ústní).
- Objevit se může i příměs krve v moči (narůžovělá až červená moč) či ve stolici, černá nezvykle zapáchající stolice tzv. meléna nebo silné gynekologické krvácení.
- Větší krvácení z běžných ran.
- Různé neurologické potíže při krvácení do mozku.
Jak mohu krvácení při trombocytopenii ovlivnit já? →
- Velkou pozornost je potřebné věnovat lékům ovlivňující srážlivost krve. Bez vědomí lékaře si nenasazujte žádné nové léky. Týká se to i volně dostupných léků na bolest.
- Zvýšená krvácivost si vyžaduje větší opatrnost při běžných činnostech. I drobné poranění může silněji krvácet.
- Používejte měkký kartáček na zuby, chrup čistěte velmi šetrně. Místo žiletky zkuste holicí strojek.
- Vyvarujte se kontaktním sportům či aktivitám, při kterých hrozí pád.
- Věnujte velkou pozornost práci s ostrými předměty v kuchyni či zahradě. Používejte raději ochranné rukavice.
- Každé krvácení ohlaste svému lékaři. V období mezi kontrolami u svého onkologa, kontaktujte svého praktického lékaře. Ten provede běžnou kontrolu krevního obrazu, která mu pomůže zjistit, zda se jedná o krvácení při hluboké trombocytopenii či nikoliv.
Jaké mám možnosti léčby trombocytopenie? →
U pacientů s hlubokou trombocytopenií či trombocytopenií spojenou s krvácením se podává transfuze trombocytů.
4Trombotické komplikace
Okrajově ještě zmíníme komplikace, při kterých se po podání chemoterapie srážlivost krve vychýlí na tzv. prokoagulační stranu, tedy krev se sráží více, než by měla. V takových situacích stoupá riziko tvorby krevních sraženin tzv. trombů, které brání správnému proudění krve krevním řečištěm. Tromby se nejčastěji tvoří v hlubokých žilách dolních končetin, vzniknout ale můžou v pánevních žilách či v oblasti paží. Tromby v oblasti horních končetiny bývají většinou spojené se zavedením portu či centrálního žilního katetru.
Nejzávažnější komplikací trombózy je tzv. plicní embolie. Ta vzniká v situaci, kdy se sraženina uvolní a cévním řečištěm doputuje až do plicních tepen, které částečně nebo úplně uzavře. Plicní embolie je závažný, potenciálně život ohrožující stav.
Jaké příznaky se u mne mohou projevit? →
- Příznaky hluboké žilní trombózy nemusí být nijak dramatické. Nejčastěji se projeví jako náhle vzniklý, jednostranný otok. Končetina bývá bolestivá, můžete v ní pociťovat napětí. Může (a nemusí) se objevit namodralé zbarvení, či vystouplé žíly.
- Pro embolii je zase charakteristická náhle vzniklá či náhle zhoršená dušnost, bolest na hrudi, kašel, někdy spojený s vykašláváním krve či kolaps.
Jak mohu riziko trombózy ovlivnit já? →
-
Zkuste se, dle svých možností, aktivně hýbat. I pravidelná delší chůze má velký význam. Dlouhodobé upoutání na lůžko, ale třeba i dlouhé sezení, je jedním z rizikových faktorů vzniku trombózy.
-
Při cestování na velké vzdálenosti nezapomínejte na pravidelné přestávky. Provádějte během cesty drobné cviky. Vhodné jsou i kompresní punčochy.
-
Dodržujte poctivě pitný režim, nečekejte až na pocit žízně.
-
Vzdejte se kouření.
-
Po operačních zákrocích pečlivě dodržujte doporučení Vašeho lékaře (preventivní užívání nízkomolekulárního heparinu, bandáže).
Jaké mám možnosti léčby trombózy? →
- U onkologických pacientů je standardní léčbou trombózy nízkomolekulární heparin (nadropadin, enoxaparin a další). Lék se aplikuje podkožně 1–2x denně podle toho, jestli se podává preventivně nebo již léčebně.
- Léky typu warfarinu jsou u onkologických pacientů méně bezpečné. Může docházet jednak k nedostatečné léčbě trombózy, ale i ke krvácivým komplikacím.
5Edukační materiály
Naše Informační a edukační centrum pro Vás ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, ve kterých se dozvíte podrobné informace o možnostech prevence a řešení nežádoucích účinků chemoterapie.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322