Nádory prsu
zpět na výpis
Zhoubné nádory prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Ročně jsou diagnostikovány u více než 7 tisíce žen v Česku. Nejčastější výskyt je po 55. roce života, ale na pozoru musí být také mladší ženy a dokonce i muži. Pojem zhoubné nádory prsu v sobě zahrnuje celou řadu onemocnění, které vyžadují různé přístupy k léčbě. MOÚ nabízí všechny moderní metody diagnostiky a léčby zhoubných nádorů prsu a dosahuje v léčbě výborných výsledků.
1Obávám se rakoviny prsu
Objevila se u vás jedna z následujících změn? Nemusí se jednat o zhoubný nádor prsu, ale je potřeba nechat se vyšetřit odborníkem:
- hmatný útvar, bulka nebo zatuhnutí v prsu,
- zvětšení nebo změna tvaru a velikosti prsu,
- zvětšení mízní uzliny v podpažní jamce,
- zduření nebo zdrsnění kůže prsu,
- změna barvy kůže prsu,
- vtažení bradavky s výtokem nebo bez výtoku.
Zhoubný nádor prsu častěji postihuje ženy, které:
- mají pozitivní rodinnou anamnézu, tedy výskyt rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva a některých dalších zhoubných nádorů v rodině,
- začaly menstruovat před 11. rokem života a u nichž nastala menopauza po 55. roku života,
- nerodily, nebo poprvé rodily později (v literatuře se uvádí po 35. roce),
- dlouhodobě užívaly hormonální antikoncepci v mladém věku nebo dlouhodobě užívaly substituční léčbu po přechodu,
- pijí nadměrně alkohol, mají málo pohybu a trpí nadváhou nebo obezitou.
Včas objevená nemoc je dobře léčitelná
V České republice existuje celonárodní program screeningu karcinomu prsu, jehož cílem je nemoc vyhledat v úplném začátku, ještě dříve, než žena zaznamená příznaky nemoci. Pokud jste žena nad 45 let věku, tak máte nárok na mamografické vyšetření prsou každé dva roky. Mladší ženy se mohou objednat k vyšetření prsou ultrazvukem.
+420 844 844 885
Preventivní vyšetření prsou
Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl
Podle Světové zdravotnické organizace lze každému třetímu rakovinovému onemocnění zabránit pouhou úpravou životního stylu.
Jak předcházet rakovině
Primární prevence
Zjistěte své riziko
Ženy, které mají v rodině časný a opakovaný výskyt nádorů, mohou požadovat genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice odhalena, budete důkladněji preventivně sledována, aby se na onemocnění přišlo včas.
+420 543 136 911
Poradna pro zjištění rizika u zdravých
2Mám rakovinu prsu
Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor prsu a stojíte na začátku cesty, která přináší mnoho nejistot? Snažte se přistupovat ke všemu, co se bude dále dít s důvěrou, ptejte se na všechno, čemu nerozumíte a najděte si čas i sama na sebe. Jste-li naší pacientkou, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby
Pokud jste byl/a diagnostikován/a na jiném pracovišti a máte zájem stát se naším pacientem/kou, nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor
3Jak se rakovina prsu diagnostikuje
Mamografie
Bezpečný rentgen prsů s velice nízkou dávkou záření.
Magnetická rezonance
Vyšetření využívajícící k vytvoření obrazu prsu magnetické pole.
Výpočetní tomografie
Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách.
Genetické testování
Zkoumá geny, se kterými se člověk narodí a určuje tak, zda existuje dědičné riziko výskytu karcinomu prsu i u jiných členů rodiny.
Ultrazvuk
Využívá k vytvoření obrazu vyšetřovaného orgánu ultrazvukové vlny.
Scintigrafie skeletu
Vyšetření kostí sloužící k vyloučení přítomnosti metastáz.
Biopsie a histologické vyšetření
Odběr vzorku tkáně prsu k histologickému vyšetření. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.
Genomové testování
Zkoumá aktivitu specifických genů v nádoru, na základě čehož lze lépe objasnit, které z nich se podílí na jeho růst a chování.
4Jaké jsou možnosti léčby
Zhoubné nádory prsu nelze charakterizovat jako jedno onemocnění, které se léčí stejně u všech pacientek. Jedná se o spektrum nádorů odlišných vlastností. Každý nádor, stejně jako každý pacient, je jedinečný a vyžaduje individuální přístup. Njevhodnější metodu léčby volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. V průběhu své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.
Chirurgie
Cílem operace je kompletní odstranění nádoru.
Chemoterapie
Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.
Cílená léčba
Zahrnuje moderní léčiva blokující růst a šíření nádoru ovlivněním specifických molekul, jež jsou zapojeny v procesu nádorového bujení.
Podpůrná léčba
Jejím clem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby.
Radioterapie
Cílem ozařování je usmrtit nádorové buňky.
Hormonální léčba
Zahrnuje léky, jejichž cílem je zablokování vazby ženských pohlavních hormonů na specifické receptory (ER – estrogenový receptor, PR – progesteronový receptor) na nádorových buňkách.
Imunoterapie
Představuje skupinu léčiv, které mají za úkol pomoci imunitnímu systému rozpoznat a napadnout nádorové buňky.
5Nejčastější dotazy
Kdy se podává chemoterapie? →
Kdy se podává chemoterapie? Co to jsou cytostatika?
Cytostatika jsou léky, které tlumí růst rakovinných buněk a ničí je. Podávají se jak v časných, tak v pokročilejších formách onemocnění. Lékaři se snaží léčbu individualizovat s přihlédnutím k biologické povaze nádoru, stádiu nemoci a mnoha dalším faktorům. Léčba má za cíl snížit riziko návratu nemoci v ranných stádiích, a nebo prodloužit přežití pacientek s již pokročilým rozesetým (metastatickým) onemocněním. V onkologických centrech jsou k dispozici všechny typy moderních cytostatik. Léky jsou podávány většinou nitrožilně v ambulanci v různých časových intervalech (např. jedna infuze za tři týdny).
Co je to adjuvantní léčba? →
Co je to adjuvantní léčba?
Adjuvantní, neboli zajišťovací léčba zhoubného nádoru prsu, je léčba prováděná u pacientek bez prokazatelných metastáz po základní léčebné metodě (chirurgické léčbě nebo po radioterapii), kterou bylo odstraněno primární nádorové ložisko a případné metastázy v regionálních lymfatických uzlinách. Existuje však možnost, že se z nádoru uvolnily nádorové buňky, které zůstávají někde v těle pacientky (mikrometastázy). Mikrometastázy jsou tak malé, že je nelze běžnými vyšetřovacími metodami zjistit. Cílem adjuvantní (zajišťovací) léčby je zničit případné mikrometastázy, a tím zlepšit prognózu pacientky. Zajišťovací léčba tedy významně snižuje riziko návratu nemoci. Adjuvantní léčba může mít podobu cytostatické léčby, biologické terapie nebo hormonální léčby. Zda je pravděpodobný návrat nemoci, a tedy zda může mít konkrétní pacientka prospěch z adjuvantní chemoterapie, pomáhají lékařům nově zjistit genomové testy.
6Edukační materiály
Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění prsu, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.
Navštivte centrum pro zhoubné nádory prsu
Seznamte se s Centrem pro zhoubné nádory prsu Masarykova onkologického ústavu! Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů, jak jsou s námi pacientky s onemocněním prsu spokojeny. Zkrátka proč se léčit s rakovinou prsu právě u nás.
Nádory prsu
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322