Nádory tlustého střeva a konečníku
zpět na výpis
Do roku 2015 byla Česká republika první na světě v počtu výskytů zhoubných nádorů tlustého střeva. V současné době má kolorektální karcinom klesající tendenci, nyní je u nás diagnostikováno 4 a půl tisíce nových onemocnění ročně. Častěji se nádory tlustého střeva vyskytují u mužů, nejvyšší výskyt je mezi 65. a 80. rokem.
Tlusté střevo je členěno do několika částí. Rozlišujeme slepé střevo, vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitou kličku a konečník. Nejčastějším zhoubným nádorem tlustého střeva je adenokarcimom, který vzniká ze žlázových buněk střevní sliznice.
Zhoubný nádor tlustého střeva ve většině případů roste dlouho, i proto je možné většinu nádorů objevit včas, ještě v přednádorém stavu. Toto onemocnění má propracovaný systém včasného odhalení nemoci v podobě screeningového programu, který je státem organizován pro muže a ženy od 50 let . MOÚ nabízí všechny moderní metody diagnostiky a léčby zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku a dosahuje v léčbě výborné výsledky.
1Obávám se rakoviny tlustého střeva
Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor tlustého střeva, ale měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo gastroenterologickou ambulanci:
- dlouhodobější změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy, pocit nedokonalého vyprázdnění, obtížné vyprazdňování,
- krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, a to jak jasně červené, tak tmavé,
- odcházení stolice v úzkém proužku,
- ztráta hmotnosti, únava a slabost,
- neurčitá břišní nepohoda, pocit plnosti, bolesti břicha, větší plynatost.
Přesné příčiny vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku nejsou u většiny pacientů známy. Předpokládá se, že existují určité dědičné dispozice k tomuto onemocnění. Existují však rizikové faktory, které pravděpodobnost vzniku nemoci zvyšují:
- věk, většina pacientů onemocní po 50 roku života (výjimkou však nejsou ani mladší pacienti),
- opakovaný výskyt polypů ve střevě,
- některý ze syndromů s rizikem maligního onemocnění jako jsou Familiární adenomatosní polypóza nebo Lynchův syndrom,
- Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida,
- vysoký příjmem živočišných tuků, uzenin a červeného masa, nízký příjem vlákniny v zelenině a ovoci,
- obezita,
- alkohol,
- nedostatek pohybu.
Včas objevená nemoc je dobře léčitelná
V České republice existuje celonárodní program screeningu kolorektálního karcinomu, jehož cílem je nemoc vyhledat v úplném začátku, ještě dříve, než pacient zaznamená příznaky nemoci. Pokud je Vám více než 50 let, máte nárok 1x ročně na test okultního krvácení do stolice, který dostanete u svého praktického lékaře. Dále také na primární screeningovou kolonoskopii, kterou stačí, nepatříte-li do rizikové skupiny, provést jednou za deset let. Při výskytu některého z příznaků, navštivte ihned lékaře.
+420 543 135 404
Komplexní preventivní onkologická prohlídka
Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl
Podle Světové zdravotnické organizace lze každému třetímu rakovinovému onemocnění zabránit pouhou úpravou životního stylu. Poradí Vám v našem Informačním a edukačním centru.
Jak předcházet rakovině
Primární prevence
Zjistěte své riziko
Pokud ve Vaší rodině postihl zhoubný nádor tlustého nebo tenkého střeva, dělohy nebo močového měchýře několik příbuzných, některé v mladém věku, nebo trpíte některým z nádorových syndromů, můžete požádat o genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice (genetická mutace) odhalena, budete důkladněji preventivně sledováni a zváni k preventivním vyšetřením střeva, aby se na onemocnění přišlo včas.
+420 543 136 911
Poradna pro zjištění rizika u zdravých
2Mám rakovinu tlustého střeva a konečníku
Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor tlustého střeva? Vaše onemocnění a Váš celkový stav bude nyní komplexně zhodnocen ošetřujícím onkologem specialistou v tzv. Konziliární ambulanci. Zde Vám budou zajištěna další vyšetření a další postup Vaší léčby bude zvážen v multidisciplinárním týmu.
Jste-li náš pacient, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby
3Jak se rakovina tlustého střeva a konečníku diagnostikuje
Endoskopické vyšetření – kolonoskopie a sigmoideoskopie
Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva, jehož pomocí lékař získá reálný obraz sliznice střeva, a to od konečníku až po konec tenkého střeva. K vyšetření poslední části tlustého střeva a konečníku slouží sigmoideoskopie. Vyšetření odhalí přesnou lokalizaci postižení a zároveň umožní odběr materiálu na histologické vyšetření.
Ultrazvukové vyšetření
Nebolestivá zobrazovací metoda, která využívá pohlcování a odraz ultrazvukových vln zdravou i patologickou tkání. Při vyšetření se přikládá ultrazvuková sonda na břicho, lékař však může přistoupit i k endosonografii rekta, při které je ultrazvuková sonda zaváděna do konečníku.
Magnetická rezonance
Využívá k vytvoření obrazu magnetické pole. Provádí se pro zjištění nádorových změn ve vnitřních orgánech.
Genetické testování
Zjišťuje pravděpodobnost onemocnění a existenci genetických faktorů výskytu zhoubných nádorů v rodině.
Rentgenové vyšetření
Rentgenové vyšetření břicha je základní vyšetřovací metodou u akutních stavů a pomáhá zjistit neprůchodnost střev nebo protržení střeva.
Výpočetní tomografie
Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách, upřesňuje rozsah tumoru a jeho vztah k okolním strukturám. Může odhalit metastázy v okolních uzlinách nebo vzdálených orgánech (plíce, játra apod.).
Pozitronová emisní tomografie
Zobrazovací vyšetření umožňující na tomografických řezech sledovat rozložení radiofarmaka ve tkáních, které spotřebovávají více energie (tedy i v nádorech a metastázách).
Vyšetření krve
Vyšetřením krevního obrazu lze zjistit chudokrevnost způsobenou dlouhodobějším drobným krvácení z nádoru do střeva a nádorové markery, jejichž hladina v krvi může být zvýšena přítomností nádoru. V případě kolorektálního karcinomu se sleduje CEA a Ca 19-9.
4Jaké jsou možnosti léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku
Způsob léčby nádoru tlustého střeva a konečníku závisí především na rozsahu onemocnění, tedy na velikosti nádoru samotného a na postižení dalších struktur. Léčebný přístup volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. Během své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.
Chirurgie
Základní metodou léčby nádorů tlustého střeva je operace. Velmi malé nádory tlustého střeva lze v některých případech odstranit již při kolonoskopii. Malé nádory v konečníku lze operovat přístupem přes konečník. Velké nádory se operují přes břišní stěnu. Cílem operace je kompletní odstranění nádoru.
Radioterapie
Cílem ozařování je usmrtit nádorové buňky.
Imunoterapie
Představuje skupinu léčiv, které mají za úkol pomoci imunitnímu systému rozpoznat a napadnout nádorové buňky.
Chemoterapie
Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.
Cílená léčba
Jejím cílem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby. Zásadní součástí léčby zhoubného nádoru žaludku je nutriční péče.
5Edukační materiály
Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění tlustého střeva a konečníku, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.
Navštivte Centrum pro nádory tlustého střeva
Seznamte se s Centrem pro nádory tlustého střeva MOÚ. Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů a jak jsou s námi pacienti s onemocněním spokojeni. Dozvíte se, proč léčit zhoubné onemocnění tlustého střeva a konečníku právě u nás.
Nádory tlustého střeva a konečníku
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322