Nádory tenkého střeva
zpět na výpis
Zhoubné nádory tenkého střeva jsou poměrně vzácným onemocněním, i když jejich výskyt setrvale roste. Častěji se vyskytují u mužů, nejvyšší výskyt je mezi 70. a 80. rokem života. Ročně je v České republice diagnostikováno 250 nových onemocnění.
Tenké střevo je umístěno mezi žaludkem a tlustým střevem. Skládá se z dvanáctníku (duodenum), lačníku (jejunum) a kyčelníku (ileum). Nejčastějším zhoubným nádorem tenkého střeva je adenokarcinom, který vzniká postupnou nádorovou přeměnou buněk epitelové tkáně tenkého střeva. Dalšími nádory vyskytujícími se v tenkém střevě mohou být karcinoidy, lymfomy nebo sarkomy.
1Obávám se rakoviny tenkého střeva
Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor tenkého střeva, ale měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo gastroenterologickou ambulanci:
- krev ve stolici,
- tupá bolest břicha,
- hmatný útvar v břiše,
- nechutenství a pokles váhy.
Přesné příčiny vzniku nádorů tenkého střeva nejsou známy. Předpokládá se, že existují určité dědičné dispozice k tomuto onemocnění. Vyšší riziko mají také pacienti, kteří:
- trpí Crohnovou chorobou,
- trpí některým ze syndromů s rizikem maligního onemocnění: Juvenilní polypóza, Lynchův syndrom, Peutzův-Jeghersův syndrom, Familiární adenomatosní polypóza,
- mají vysoký příjmem soli, uzených potravin a nízký příjem ovoce a zeleniny,
- kouří tabák,
- pijí alkohol.
Včas objevená nemoc je dobře léčitelná
Každý dospělý občan České republiky má jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí je i onkologická prevence. Při výskytu některého z příznaků, navštivte lékaře ihned. V MOÚ nabízíme i komplexní preventivní onkologickou prohlídku.
+420 543 135 404
Komplexní preventivní onkologická prohlídka
Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl
Podle Světové zdravotnické organizace lze každému třetímu rakovinovému onemocnění zabránit pouhou úpravou životního stylu.
Jak předcházet rakovině
Primární prevence
Zjistěte své riziko
Pokud ve Vaší rodině postihl zhoubný nádor tlustého nebo tenkého střeva, dělohy nebo močového měchýře několik příbuzných, některé v mladém věku, nebo trpíte některým z nádorových syndromů, můžete požádat o genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice (genetická mutace) odhalena, budete důkladněji preventivně sledováni a zváni k preventivním vyšetřením střeva, aby se na onemocnění přišlo včas.
+420 543 136 911
Poradna pro zjištění rizika u zdravých
2Mám rakovinu tenkého střeva
Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor tenkého střeva? Vaše onemocnění a Váš celkový stav bude nyní komplexně zhodnocen ošetřujícím onkologem specialistou v tzv. Konziliární ambulanci. Zde Vám budou zajištěna další vyšetření a další postup Vaší léčby bude zvážen v multidisciplinárním týmu.
Jste-li náš pacient, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby
Pokud jste byl/a diagnostikován/a na jiném pracovišti a máte zájem stát se naším pacientem/kou, nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor
3Jak se rakovina tenkého střeva diagnostikuje
Rentgenové vyšetření
Rentgenové vyšetření břicha je základní vyšetřovací metodou u akutních stavů a pomáhá zjistit neprůchodnost střev nebo protržení střeva.
Výpočetní tomografie
Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách, upřesňuje rozsah tumoru a jeho vztah k okolním strukturám. Může odhalit metastázy v okolních uzlinách nebo vzdálených orgánech (plíce, játra a pod.).
Genetické testování
Zjišťuje pravděpodobnost onemocnění a existenci genetických faktorů výskytu zhoubných nádorů v rodině.
Endoskopické vyšetření
K vyšetření tenkého střeva se využívá tzv. Enteroskopie, při níž se optický ohebný přístroj zasune ústy až do horní poloviny tenkého střeva. Vyšetření odhalí přesnou lokalizaci postižení a zároveň umožní odběr materiálu na histologické vyšetření. Dalším možným endoskopickým vyšetřením tenkého střeva je kapslová endoskopie, při které pacient spolkne kapsli s kamerou na obou koncích.
Magnetická rezonance
Využívá se k vytvoření obrazu magnetické pole. Provádí se pro zjištění nádorových změn ve vnitřních orgánech.
4Jaké jsou možnosti léčby rakoviny tenkého střeva
Způsob léčby nádoru tenkého střeva závisí především na rozsahu onemocnění, tedy na velikosti nádoru samotného a na postižení dalších struktur. Léčebný přístup volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. Během své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.
Chemoterapie
Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.
Podpůrná léčba
Jejím cílem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby. Zásadní součástí léčby zhoubného nádoru žaludku je nutriční péče.
5Edukační materiály
Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění tenkého střeva, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.
Navštivte Centrum pro nádory tlustého střeva
Seznamte se s Centrem pro zhoubné nádory tenkého střeva MOÚ. Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů a jak jsou s námi pacienti spokojeni. Dozvíte se, proč léčit zhoubné onemocnění tenkého střeva právě u nás.
Nádory tenkého střeva
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322