Nádory varlete
zpět na výpis
Zhoubné nádory varlat vznikají ze zárodečných (germinálních) buněk varlete. Jsou nejčastějším nádorovým onemocněním mladších mužů ve věku 20 až 40 let. Germinální nádory se podle histologie dělí na seminomy a neseminomy. Obě skupiny nádorů se vyskytují přibližně ve stejné míře, neseminomy mají horší prognózu a tendenci k agresivnějšímu chování.
Ročně je v České republice hlášeno téměř 500 nových případů tohoto onemocnění. Vyšší koncentrace pacientů s rakovinou varlete v MOÚ nám umožnuje dosáhnout mimořádnou úroveň odborných znalostí a zkušeností, a tedy i vyšší šanci na úspěšnou léčbu.
1Obávám se rakoviny varlat
Pokud se u vás objevila jedna z následujících změn, je potřeba nechat se vyšetřit odborníkem:
- každá změna objemu varlete (zmenšení nebo zvětšení),
- změny na povrchu varlete (bulky, hrbolky, jiné nerovnosti),
- zatvrdnutí varlete,
- tlak nebo bolest ve varleti a okolí,
- pocit napětí, citlivost a zvětšení prsních žláz.
Zhoubný nádor varlete častěji postihuje muže, kteří:
- v dětství trpěli kryptorchismem (nesestouplé varle) a to včetně těch, jejichž kryptorchismus byl upraven,
- již prodělali nádor varlete a mají tak i vyšší riziko vzniku nádoru v druhostranném varleti.
Včas objevená nemoc je dobře léčitelná
Nejdůležitější prevencí je pravidelné samovyšetřování varlat, kterým lze nádor včas diagnostikovat, a tím podstatně zvýšit šanci na úplné vyléčení. U chlapců s nesestouplým varletem je důležité toto varle chirurgicky stáhnout do šourku co nejdříve. Vyšetření varlat je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře. V rámci preventivní prohlídky v MOÚ provádíme i vyšetření varlat ultrazvukem.
+420 543 136 136
Preventivní prohlídka
Zjistěte své riziko
Muži, kteří mají v rodině výskyt nádorů varlat, mohou požadovat genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice odhalena, budete důkladněji preventivně sledován, aby se na onemocnění přišlo včas.
+420 543 136 911
Poradna pro zjištění rizika u zdravých
2Mám rakovinu varlat
Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor varlete a stojíte na začátku cesty, která přináší nejistoty? Čekají Vás další vyšetření k ozřejmění rozsahu nemoci, operace, popřípadě další léčba. Snažte se přistupovat ke všemu, co se bude dále dít s důvěrou, ptejte se na všechno, čemu nerozumíte. Jste-li naším pacientem, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby
Pokud jste byl diagnostikován na jiném pracovišti a máte zájem stát se naším pacientem nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor
3Jak se nemoc diagnostikuje
Laboratorní vyšetření
Ultrazvukové vyšetření je doplněno rozborem krve a moče.
Výpočetní tomografie
Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách. Slouží pro posouzení postižení regionálních lymfatických uzlin, a při podezření na metastatické postižení vzdálených orgánů (játra, plíce, mozek apod.).
4Jaké jsou možnosti léčby
Nádory varlat dobře reagují na léčbu. Vždy se snažíme o odstranění nádorem postiženého varlete (orchidektomii) a doplnění o další léčebné postupy dle klinického stádia a typu rakoviny. Každý nádor, tak jako každý pacient, je jedinečný a vyžaduje jedinečný přístup. Tento přístup volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. Během své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.
Chirurgie
Základním výkonem je chirurgické odstranění postiženého varlete (orchiektomie). Výkon se provádí výhradně z oblasti třísla, nikoli přes šourek.
Radioterapie
Radiační léčba se může využívat jak u seminomů tak i u neseminomů. Více citlivé na terapii zářením jsou seminomy, u nichž lze radiační terapii využít u nízkých stádií nemoci na oblast spádových lymfatických uzlin jako alternativu chemoterapie.
5Nejčastější dotazy
Bude mít léčba vliv na mou potenci? →
Bude mít léčba vliv na mou potenci?
Mnoho mužů má strach ze ztráty schopnosti sexuálního styku. Sexuální schopnost je vždy zcela zachována, pacient se odstraněním jednoho varlete v žádném případě nestává impotentním.
Bude mít léčba vliv na mou plodnost? →
Bude mít léčba vliv na mou plodnost?
Varlata jsou párové orgány, odstraněním jednoho varlete se pacient nestává neplodným. Nepříznivým vedlejším účinkem chemoterapie nebo některých operací (odstranění lymfatických uzlin) však může být negativní působení na tvorbu semene, může dojít k tomu, že ejakulát obsahuje buď malý, nebo žádný počet spermií (oligospermie až azoospermie). Někdy se jedná o dočasný problém, u některých pacientů jde však o trvalý stav. U některých nemocných se tak před léčbou doporučuje odebrání spermatu a jeho uchování ve zmrazeném stavu, tak aby mohlo být později použito k oplodnění partnerky.
Jakým způsobem provádět samovyšetření varlat? →
Jakým způsobem provádět samovyšetření varlat?
Samovyšetření varlat provádějte alespoň jednou za měsíc. Samovyšetřování se provádí po osprchování vlažnou vodou, kdy je šourek uvolněný a vláčný:
- postavte se před zrcadlo a prohlížejte si pozorně šourek. Hledejte změny v objemu, změny v symetrii varlat, jejich nepravidelnosti a změny na kůži šourku,
- vyšetřujte pohmatem každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou vsuňte pod varle, palce umístěte na jeho přední stěnu. Jemně prohmatávejte mezi palcem a ostatními prsty povrch varlete. Hledejte jakékoliv nepravidelnosti v konzistenci, objemu i povrchu.
- Některé nesouměrnosti jsou normální. Jedno varle bývá obvykle větší než druhé. V přední části šourku je uloženo varle, v zadní horní části je za ním nadvarle. To může být mylně považováno za nádorovou tkáň.
Na internetu najdete řadu videí, vysvětlujících správný postup při vyšetření varlat. Toto je od pacientské organizace Loono.
6Edukační materiály
Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění varlat, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.
Navštivte centrum pro nádory varlat
Seznamte se s Centrem pro zhoubné nádory varlat MOÚ. Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů, jak jsou s námi pacienti s onemocněním varlat spokojeni, zkrátka proč se léčit s rakovinou varlat právě u nás.
Nádory varlete
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322