Aktuality
Nová nanotechnologie v MOÚ funguje i proti koronaviru
30. 10. 2020
Čekárny, zábradlí i chemostacionáře v MOÚ nově chrání speciální nanotechnologie. Místa s vyšší koncentrací pacientů byla v noci na pátek (30. října) ošetřena fotoaktivním nanomateriálem TiZonic, který je účinný také proti lidskému koronaviru. Ústav na Žlutém kopci se tak stal jubilejní desátou nemocnicí v Česku využívající tuto technologii.
Díky oxidativním účinkům titanu reagující na světlo dochází dlouhodobě k rozkladu mikroorganismů. Cílem aplikace fotoaktivního nanomateriálu TiZonic je snížení rizik kontaktních a nemocničních (nozokomiálních) nákaz.
Speciální postřikovou nanotechnologií byla ošetřena místa s vyšší koncentrací pacientů, například čekárny, ale také chemostacionáře. Dále veřejné vnitřní prostory se zvýšeným kontaktem, jako jsou schodišťová zábradlí nebo madla. Výhodou je dlouhodobá stabilita, jedna aplikace je účinná minimálně dva roky.
Pravidelné sanitační procesy dosahují na ošetřených plochách výrazně vyšší efektivity. Nanočástice titanu vytváří na povrchu ploch ultra jemný ochranný povlak, který výrazně sníží přilnavost mastnot, nečistot i částic mikroprachu. Tím dochází k omezení vytváření podmínek pro záchyt a nekontrolované množení mikroorganismů. Navíc je zajištěn snadnější úklid a rychlejší údržba ošetřených ploch.
Japonská laboratoř NPO Biomedical Science Association v Tokiu (akreditovaná Ministerstvem zdravotnictví Japonska) provedla test a potvrdila účinnosti technologie TiZonic přímo na lidský koronavirus. Aplikaci v Masarykově onkologickém ústavu provedla společnost NanoZone. Povrchy mají vysokou a dlouhodobou stabilitu, garantováno je období dvou let. Samočistící efekt je založen na oxidativních účincích fotoaktivního titanu. Jde o přesný opak přírodní fotosyntézy.
30. 10. 2020
Autor článku: Mgr. Pavel Kachlík, Centrum komunikace s veřejností
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322