Nádory zažívacího traktu
1O skupině
Výzkum v oblasti gastrointestinálních nádorů je v MOÚ důležitou součástí činnosti každého z center léčby nádorů zažívacího traktu. Naše dlouholetá aktivita na poli klinického výzkumu je rozvíjena v rámci národní akademické sítě CZECRINonco, jíž jsme zakládajícími členy, a která podporuje akademické klinické studie i akademické projekty. Řada z těchto projektů byla a je podpořena grantovými agenturami. Ve spolupráci s Výzkumným centrem molekulární aplikované onkologie RECAMO řešíme rovněž projekty základního i aplikovaného výzkumu. Mezi naše nejdůležitější tuzemské partnery patří Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, RECAMO, CEITEC, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice v Motole.
V rámci mezinárodní spolupráce jsou našimi partnery Univerzitní centrum pro léčbu nádorů v Lipsku a dále onkologická divize Rambam Health Care Campus v Haifě.
Z mezinárodních grantových projektů jsme součástí konzorcia PRESSURE, které sdružuje skupiny odborníků z Nizozemska, Německa, Itálie, Švédska, Francie a Dánska a ČR, s výzkumným cílem identifikovat příčiny rezistence k léčbě u nádorů jícnu.
Jsme také dlouhodobým aktivním členem skupiny pro gastrointestinální nádory evropské akademické sítě EORTC a sítě pro vzácné nádory EURACAN.
2Náš tým
Vedoucí výzkumného programu →
Pracovníci →
3Výzkumné projekty
Vliv řízené pohybové aktivity na dysbalanci autonomního nervového systému, imunitního systému a sníženou zdravotní zdatnost u onkologických pacientů po adjuvantní chemoterapii →
Kód: NU21-09-00558
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: doc. MUDr. Igor Kiss, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Fakulta sportovních studií
Spoluřešitel: MUDr. Jana Halámková, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2021 - 31. 12. 2024
Anotace:
Onkologický screening a moderní protinádorová terapie sice vedou k prodloužení přežití pacientů s maligním onemocněním, nicméně onkologická léčba je provázena celou řadou vedlejších nežádoucích účinků. Prevence a management pozdní toxicity chemoterapie hraje klíčovou roli v následné péči o přeživší onkologicky nemocné. Autonomní nervový systém (ANS) je hlavním homeostatickým regulačním systémem a může být ovlivněn protinádorovou léčbou. Předpokládáme, že chemoterapie má významný vliv na ANS a imunologické parametry a tyto mohou být zlepšeny fyzickou aktivitou. Naším cílem je tedy zhodnotit vliv pravidelné optimální fyzické aktivity na zlepšení dysbalance ANS a imunitního systému vyvolané protinádorovou chemoterapií. Při řešení tohoto problému budeme analyzovat aktivitu autonomního nervového systému a sledovat imunologické parametry pacientů s malignitou, léčených adjuvantní chemoterapií. V rámci hodnocení dopadu fyzické aktivity na následnou péči o pacienty s nádorovým onemocněním se zaměříme na nutriční stav a další parametry kvality života pacientů jako je spánek, únava, úzkost, deprese a motivace k pravidelné fyzické aktivitě. Komplexně bychom měli objasnit 1/zda pravidelná fyzická aktivita může zabránit či zvrátit chemoterapií indukovanou dysbalanci ANS a imunitního systému, 2/navrhnout standardy doporučené fyzické aktivity jako součást péče o onkologické pacienty po adjuvantní chemoterapii v rámci follow-up a 3/vyvinout biometrický software pro hodnocení denních pohybových aktivit pacientů na základě jak subjektivního vnímání, tak objektivních ukazatelů únavy (kontinuální analýza individuální fyzické aktivity, ANS) pro zvýšení motivace k fyzické aktivitě po ukončení adjuvantní chemoterapie. Navrhovaný projekt přispěje k lepší koordinaci následné péče o přeživší onkologické pacienty, k rychlejšímu návratu do pracovního a sociálního života a některé výsledky by mohly být okamžitě použity v klinické praxi.
Sekvenční FDG-PET a miRNA jako biomarker změny strategie předoperační léčby u lokálně pokročilého karcinomu žaludku a gastroesofageální junkce: klinická studie fáze II GASTROPET →
Kód: NV17-29389A
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Středoevropský technologický institut
Spoluřešitel: prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D..
Spolupříjemce: Fakultní nemocnice Olomouc
Spoluřešitel: MUDr. Hana Študentová, Ph.D.
Spolupříjemce: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Spoluřešitel: prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.D.
Období řešení: 01. 04. 2017 - 31. 12. 2021
Anotace:
Cílem grantu je klinické hodnocení zkoumající význam PET a miRNA jako prediktoru časné histopatologické odpovědi v rámci předoperační chemoterapie u pacientů s lokálně pokročilým adenokarcinomem žaludku a gastroesofageální junkce. Standardní léčba lokálně pokročilého adenokarcinomu žaludku a GEJ je komplexní, stávající z operace, chemoterapie a případně radioterapie. Prognosticky nepříznivá skupina pacientů neodpovídající na chemoterapii je pooperačně léčena stejným schématem bez ohledu na histopatologickou odpověď. Časná identifikace této skupiny pacientů je významná ke změně léčebné strategie a případné intenzifikaci léčby. Malá nebo žádná změna metabolické aktivity na PET je markerem špatné histopatologické odpovědi. CZIBIT je nerandomizovaná multicentrická studie fáze II zkoumající prospektivně přínos PET a retrospektivně přínos biomarkeru miRNA jako prediktoru histopatologické odpovědi a prognostického markeru. Primárním cílem studie je zhodnotit význam PET ve změně předoperačního léčebného algoritmu. U vybrané skupiny pacientů bude provedeno vyšetření farmakokinetiky.
Elektrochemický biosenzor pro analýzu bodových mutací v DNA u kolorektálního karcinomu →
Kód: NU21-08-00078
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: Mgr. Martin Bartošík, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2021 - 31. 12. 2024
Anotace:
Kolorektální karcinom patří celosvětově mezi nejčastější nádorová onemocnění, přičemž jeho incidence neustále narůstá. Jednou z hlavních příčin vzniku jsou bodové mutace v DNA u genů KRAS, BRAF, EGFR nebo TP53, proto jejich analýza patří mezi slibné prognostické i prediktivní nástroje v léčbě tohoto onemocnění. Současné metody analýzy těchto mutací jsou často komplikované nebo vyžadují drahé přístrojové vybavení a chemikálie. Elektrochemie by mohla být zajímavou alternativou pro svoji jednoduchost, nízkou cenu, rychlost a možnost miniaturizace a paralelní detekce v čipovém formátu pomocí biosenzorů. Navrhovaný projekt je zaměřen na vývoj nové technologie založené na elektrochemické detekci umožňující analýzu panelu bodových mutací DNA u kolorektálního karcinomu.
Cíl:
Cílem je vyvinout biosenzor splňující kritéria jako je dostatečná sensitivita (dosažená např. výběrem vhodných amplifikačních technik, zejména izotermálních), selektivita (výběrem vhodných strukturních analogů DNA které efektivněji rozlišují bodové mutace) nebo reprodukovatelnost. Optimalizovaný biosenzor bude aplikován jednak na DNA pocházející z nádorové tkáně pacientů, a rovněž na cirkulující nádorovou DNA, která se běžně nachází v krvi těchto pacientů a představuje tak slibný molekulární biomarker v minimálně invazivní diagnostice ve formě tzv. tekutých biopsií.
Dlouhé nekódující RNA v exozómech jako biomarkery umožňující neinvazivní časnou detekci kolorektálního karcinomu →
Kód: NU20-03-00127
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykova univerzita, Středoevropský technologický institut
Řešitel: Mgr. Petra Vychytilová, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Milana Šachlová, CSc., Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2020 - 31. 12. 2023
Anotace:
Kolorektální karcinom (CRC) patří mezi nejčastější nádorová onemocnění a obsazuje přední místa z hlediska mortality. Jedním z důvodů vysoké úmrtnosti je pozdní diagnostika. Cílem současného výzkumu je identifikovat neinvazivní biomarkery, jež by umožnily časnou detekci onemocnění. Nedávné studie prokázaly přítomnost dlouhých nekódujících RNA (lncRNA) v tělních tekutinách a poukázaly na jejich diagnostický potenciál. Zároveň bylo zjištěno, že velká část těchto molekul se do cirkulace dostává uvnitř exozomů, jež jsou vylučovány nádorovými buňkami a podílí se na mezibuněčné komunikaci.
Cíl:
Hlavním cílem studie je stanovit expresní profily lncRNA v krevním séru pacientů s CRC a v séru kontrolních osob a následně sestavit diagnostický panel lncRNA umožňující časnou detekci CRC a prekancerózních lézí. Získaný panel bude podroben rozsáhlé validaci na retrospektivním i prospektivním souboru pacientů a kontrol a jeho diagnostická senzitivita a specificita bude porovnána se současně používanými biomarkery. Původ exozomálních lncRNA v krevním séru bude stanoven s využitím in vitro a in vivo analýz.
Klinické důsledky vnitřní heterogenity karcinomu tlustého střeva →
Kód: NV19-03-00298
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta
Řešitel: doc. Ing. Vlad Popovici, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Beatric Bencsiková, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2019 - 31. 12. 2023
Anotace:
Kolorektální karcinom (CRC) je druhou nejčastější rakovinou v České republice a jednou z hlavních příčin úmrtí. Navzdory nedávným pokrokům zůstává časná identifikace pacientů s rizikovými typy nádorů a účinného léčebného režimu i nadále náročná. Klíčovým limitujícím faktorem identifikace přesných prognostických a prediktivních biomarkerů je heterogenita v rámci nádoru / intratumorální heterogenita (ITH). Proto je nutné odhalit, do jaké míry jsou naše současné molekulární testy ovlivněny ITH a zda by cílený odběr určité části tumoru vedl k přesnějším prognostickým a prediktivním biomarkerům. Předložený projekt je zaměřen na studium klinického dopadu ITH prostřednictvím vzorkování nádorů z více oblastí. DNA a RNA budou izolovány z morfologicky odlišných oblastí nádoru (např. serrated / papilární oblast, invazivní fronta atd.) a využity k identifikaci klinicky relevantních biomarkerů. Předložený projekt má dvě hlavní oblasti zkoumání. První je zaměřena na mutační heterogenitu primárních nádorů u pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem léčených v první linii antiEGFR léčbou a to na analýzu pacientů s krátkým vs. dlouhodobým přežitím bez progrese. Druhý směr se zabývá otázkou vlivu ITH na prognózu doby do relapsu u pacientů stádia II, kteří nebyli léčeni adjuvantní chemoterapií. Využití více uniformních oblastí (z pohledu zastoupení buněk) může umožnit odhalení nových biomarkerů, které by jinak byly zastíněny dominantní buněčnou populací v celém objemu nádoru. Standardizace vzorkování kolorektálního karcinomu na jasně identifikovatelnou morfologickou oblast zmožní reprodukovatelnost těchto biomarkerů napříč studiemi a umožní jejich využití v klinické praxi.
Preventing Therapy Resistance in Esophageal Cancer Using Advanced Models and Molecular Signatures (PRESSURE) →
Rgistrační číslo: 101119464
Poskytovatel: Evrospká unie, HORIZON Europe - Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA)
Příjemce: STICHTING AMSTERDAM UMC
Období řešení: 01. 02. 2024 - 31. 01. 2028
Anotace:
Cancer is anticipated to become the leading cause of death in the EU by 2035. Oesophageal cancer, characterised by high resistance and varying responses to treatment, exhibits poor outcomes. The absence of a unified low-risk strategy for this disease contributes to divergent outcomes and cancer inequalities in Europe. The EU-funded PRESSURE project seeks to address this challenge by training 10 experts to develop effective treatments and policies against therapy resistance in cancer. With a specific focus on oesophageal adenocarcinoma – one of the most complex cancer types requiring innovative solutions – the project aligns with Horizon Europe's Plan to Beat Cancer. Through extensive intersectoral training, PRESSURE aims to equip researchers with comprehensive knowledge spanning the entire cancer treatment value chain.
PRIME-ROSE (PRecisIon Cancer MEdicine RepurpOsing SystEm Using Pragmatic Clinical Trials) →
- evropský projekt, jehož vizí je zajistit přístup k precizní onkologické léčbě pro všechny pacienty s maligními nádory a prodloužit tak život v nejlepší možné kvalitě a podporuje založení pragmatických klinických studií s cílenou terapií
Název: PRecisIon Cancer MEdicine RepurpOsing SystEm Using
Pragmatic Clinical Trials (PRIME-ROSE)
Registrační číslo: 101104269
Poskytovatel: Evropská unie, Horizon Europe (HORIZON-MISS-2022-CANCER-01)
Spoluřešitel: MUDr. Peter Grell, Ph.D.
Období řešení: 07/2023–06/2028
Informace o projektu: https://cordis.europa.eu/project/id/101104269
5Spolupráce
6Publikace
Publikace →
Lordick F, Rha SY, Muro K, Yong WP, Lordick Obermannová R. Systemic Therapy of Gastric Cancer-State of the Art and Future Perspectives. Cancers (Basel). 2024 Sep 29;16(19):3337. doi: 10.3390/cancers16193337.
Kroese TE, Bronzwaer S, van Rossum PSN, Schoppman SF, Deseyne PRAJ, van Cutsem E, Haustermans K, Nafteux P, Thomas M, Obermannova R, Mortensen HR, Nordsmark M, Pfeiffer P, Elme A, Adenis A, Piessen G, Bruns CJ, Lordick F, Gockel I, Moehler M, Gani C, Liakakos T, Reynolds JV, Morganti AG, Rosati R, Castoro C, Cellini F, D'Ugo D, Roviello F, Bencivenga M, de Manzoni G, van Berge Henegouwen MI, Hulshoff MCCM, van Dieren J, Vollebergh M, van Sandick JW, Jeene P, Muijs C, Slingerland M, Voncken FEM, Hartgrink H, Creemers GJ, van der Sangen MJC, Nieuwenhuijzen GAP, Berbee M, Verheij M, Wijnhoven B, Beerepoot LV, Mohammad NH, Mook S, Ruurda JP, Kolodziejczyk P, Polkowski WP, Wyrwicz L, Alsina M, Tabernero J, Pera M, Kanonnikoff TF, Cervantes A, Nilsson M, Monig S, Wagner AD, Guckenberger M, Griffiths EA, Smyth E, Hanna GB, Markar S, Chaudry MA, Hawkins MA, Cheong E, van Laarhoven HWM, van Hillegersberg R; OMEC collaborators. European clinical practice guidelines for the definition, diagnosis, and treatment of oligometastatic esophagogastric cancer (OMEC-4). Eur J Cancer. 2024 Jun;204:114062. doi: 10.1016/j.ejca.2024.114062.
Ondraskova K, Sebuyoya R, Moranova L, Holcakova J, Vonka P, Hrstka R, Bartosik M. Electrochemical biosensors for analysis of DNA point mutations in cancer research. Anal Bioanal Chem. 2023 Mar;415(6):1065-1085. doi: 10.1007/s00216-022-04388-7.
Sebuyoya R, Valverde A, Moranova L, Strmiskova J, Hrstka R, Ruiz-Valdepeñas Montiel V, Pingarrón JM, Barderas R, Campuzano S, Bartosik M. Dual detection system for cancer-associated point mutations assisted by a multiplexed LNA-based amperometric bioplatform coupled with rolling circle amplification. Sens Actuators B Chem. 2023; 394:134375. doi: 10.1016/j.snb.2023.134375.
Kiss D, Machackova T, Souckova K, Fabian P, Krepelkova I, Svoboda M, Kiss I. An Independent Validation Study of Candidate microRNAs as Predictive Biomarkers for Bevacizumab-based Therapy in Patients With Metastatic Colorectal Cancer. In Vivo. 2021 Sep-Oct;35(5):2809-2814. doi: 10.21873/invivo.12567.
Stenvang J, Budinská E, van Cutsem E, Bosman F, Popovici V, Brünner N. An Explorative Analysis of ABCG2/TOP-1 mRNA Expression as a Biomarker Test for FOLFIRI Treatment in Stage III Colon Cancer Patients: Results from Retrospective Analyses of the PETACC-3 Trial. Cancers (Basel). 2020 Apr 15;12(4):977. doi: 10.3390/cancers12040977.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322