MOÚ otevírá nové unikátní pracoviště magnetické rezonance pro plánování radioterapií

MOÚ otevírá nové unikátní pracoviště magnetické rezonance pro plánování radioterapií

Klinika radiační onkologie (KRO) MOÚ disponuje nově pracovištěm magnetické rezonance, které bylo vybudováno na jaře tohoto roku a spolu s dodanou magnetickou rezonancí MR 1,5 T spuštěno do zkušebního provozu 1. 6. 2024. Nyní již pracoviště plně funguje pro potřeby plánování radioterapie pacientů, čímž se stalo prvním svého druhu v České republice. Stavební práce vyšly ústav na 13,7 mil. Kč včetně DPH, pořízení speciální MR stálo 40,9 mil. Kč včetně DPH.

Nově pořízený MR simulátor je diagnostický přístroj pro diagnostiku a rozlišení měkkých tkání lidského těla, zároveň však disponuje komponenty a softwarovými programy i pro plánování radioterapie (RT).

„Díky novému MR simulátoru se posouváme dále v oblasti personalizované radioterapie a precizní onkologické léčby. Některé nádory a okolní tkáně jsou lépe zobrazitelné v MR obraze a díky tomu může být léčba zářením cílenější, což zároveň sníží ozáření vedlejších tkání a pacient bude mít méně nežádoucích účinků. V MOÚ jsme se proto rozhodli, že pracoviště radioterapie bude mít pro tyto případy vlastní MR přístroj, který je navíc přizpůsoben onkologickým pacientům, např. speciálním softwarem nebo mobilními stoly,“ zdůrazňuje ředitel MOÚ prof. Marek Svoboda.

Kromě toho je MR vybavena vysoce kvalitními cívkami pro zobrazení páteře, mozku, kloubů a břišních orgánů. Ty jsou určeny pro sledování pacientů léčených radioterapií na KRO a pomohou k časné detekci případné recidivy onemocnění a mohou být využity i pro vědecké účely.

„Z pohledu radioterapie využívaný MR obraz s fúzovaným obrazem z CT simulátoru významně zlepšuje a zpřesňuje stanovení ozařovaných objemů, zvláště v mozku, gynekologické oblasti a při ozařování prostaty. Takto speciálně plánovaná radioterapie představuje i zajištění ochrany okolních tkání a orgánů před zářením,“ vysvětluje přednosta KRO prof. Pavel Šlampa.

Primář Oddělení radiologie Jan Křístek dodává: „Zobrazení orgánů a měkkých tkání na magnetické rezonanci (MR) je oproti počítačové tomografii (CT), dnes standardní zobrazovací metodě používané pro plánování radioterapie (RT), neporovnatelně kvalitnější. I dosud se provádělo zobrazení nádorů před radioterapií na diagnostickém MR, obrazová data však bylo potřeba převádět do plánovacího softwaru pro RT poměrně složitě, MR přístroje na MOÚ jsou značně vytížené i pro jinou diagnostiku a dostupnost časů pro KRO byla značně omezená, to se nyní změnilo..."

Samotný typ přístroje pro pracovníky MOÚ není novinkou. „Jedná se již o třetí MR systém naší společnosti, který bude provozován v tomto špičkovém pracovišti. Takové důvěry si velice vážíme a znamená pro nás i velký závazek. Tento třetí přístroj je instalován v konfiguraci, která odpovídá jeho primárnímu využití pro terapii,“ říká jednatel společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. Mgr. Michal Čech.

Pro Kliniku radiační onkologie se tedy otevírá nová dimenze možností v terapii onkologických onemocnění - přesnější, spolehlivější, časově dostupnější, účinnější, přátelštější pro aplikující odborníky i jejich pacienty.

30. 7. 2024

Autor článku: Centrum komunikace s veřejností

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...