Mamografické vyšetření

Mamografické vyšetření

Mamografické vyšetření

Mamografie představuje nenahraditelnou a zároveň velmi bezpečnou diagnostickou metodu, která je schopna pomocí mamografu (specializovaného rentgenu) odhalit již několika milimetrová ložiska v prsu, které ještě nelze vyhmatat při samovyšetření prsu. Zachycení nádoru v časném stádiu významně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Mamografie se proto využívá nejen jako metoda diagnostická, ale i jako metoda screeningová.
 

Cílem preventnivní (screeningové) mamografie je najít časná, klinicky asymptomatická (bezpříznaková) stádia nádoru prsu. V České republice je screenginová mamografie bezplatně dostupná pro všechny ženy straší 45 let, a to každé dva roky. 

Diagnostická mamografie se provádí u pacientek s příznaky onemocnění jako je hmatná bulka, vpáčení či sekrece z bradavky nebo změny kůže prsu. Diagnostická mamografie je k dispozici pro všechny ženy bez omezení věku.

1Provádí se při podezření


2Jak vyšetření probíhá?

  • Radiologická asistentka před vyšetřením vysvětlí celý průběh mamografie a pomůže pacientce správně se k mamografu postavit.
  • Před každým snímkem se prs položí mezi dvě průhledné kompresní desky a šetrným tlakem se prs zafixuje. Tuto kompresi (stlačení) může pacientka vnímat jako nepříjemnou, až mírně bolestivou, pro přesnost vyšetření je ale nenahraditelná. Poranění prsu se není třeba obávat.
  • Oba prsy se vždy vyšetří na každé straně ve dvou různých polohách: tzv kraniokaudálně (shora dolů) a zešikma tak, aby se prohlédla co největší část mléčné žlázy.
  • Nález následně popíší dva různí lékaři, a to nezávisle na sobě. 

3Jaké mohou nastat komplikace?

  • Po stlačení prsu se může objevit lehké zarudnutí či citlivost v prsu.
  • Z komplikací souvisejících s rentgenovým zářením pacientka nemusí mít strach. Jedná se o nízkou dávku tzv. měkkého záření. 

4Kdy bude výsledek?

Na výsledek vyšetření si pacientka počká a dostane ho krátce po vyšetření. 


5Jak se na vyšetření připravit?

V den vyšetření nepoužívejte deodoranty či jiné kosmetické přípravky, a to v oblasti a blízkosti hrudníku.


6Co nám vyšetření ukáže?

Mamografie poskytuje  informace nejenom o přítomnosti ale i  o velikosti nádorového ložiska, což je klíčové k určení dalšího léčebného postupu.  O tom, zda bude následovat biopsie nebo je potřeba doplnit další zobrazovací vyšetření  jako je ultrazvuk nebo magnetická rezonance (MRI), rozhodne Váš radiolog.  


7Kdy není vyšetření vhodné

  • Absolutní kontraindikace neexistují. 
  • Vyšetření se ale standardně neprovádí u pacientek mladších 40 let a kojícíh žen, u kterých je vyšetření méně výtěžné.
  • Protože se jedná o druh rentgenového vyšetření, vyhýbáme se mu u těhotných pacientek.  

 

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...