Psycho-onkologie
Klinická výzkumná skupina psycho-onkologie se zaměřuje na studium psychologických, sociálních a behaviorálních aspektů onkologických onemocnění. Cílem její práce je identifikovat a rozvíjet strategie pro podporu duševního zdraví a kvality života pacientů s rakovinou a jejich rodin. Skupina pracuje na vývoji a evaluaci psychosociálních intervencí, které mohou pomoci pacientům lépe zvládat stres a úzkost spojené s diagnózou a léčbou rakoviny.
1Náš tým
vedoucí klinické výzkumné skupiny
doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.
klinický psycholog, psych.ve zdravotnictví
Mgr. Leoš Ševčík
lékař, vedoucí Centra digitální medicíny
MUDr. Jiří Šedo, Ph.D.
klinický psycholog, vedoucí Úseku klinické psychologie
Mgr. Radka Alexandrová
vedoucí lékař Ambulance preventivní onkologie
MUDr. Jana Halámková, Ph.D.
2Výzkumné projekty
Ověření účinnosti eHealth mobilní aplikace na podporu duševního zdraví při snižování stresu a prevenci stresem navozených změn psycho-neuroendokrino-imunologické sítě u pacientek s nádorem prsu po ukončené adjuvantní chemoterapii →
Kód projektu: NU22-09-00056
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Jana Halámková, Ph.D.
Období řešení projektu: 01. 05. 2022 - 31. 12. 2025
Anotace projektu:
Podpora duševního zdraví pacientů s onkologickým onemocněním představuje jeden z hlavních pilířů komplexní onkologické péče. Pro jakoukoli léčbu obecně platí, že hledáme takové přístupy, které budou efektivní, a to s minimálními ekonomickými náklady a maximálním populačním dopadem a efektem na daný problém. Zvyšující se technická gramotnost populace, dostupnost internetu a „chytrých“ mobilních zařízení přinášejí medicíně nebývalé možnosti, jak zavádět do praxe metody v modu eHealth/telemedicíny, které splňují kritéria efektivní léčby. Zatímco psychoterapie a jiné nefarmakologické metody v modu „tváří v tvář“ jsou, přes svou jednoznačně prokázanou efektivitu, pro pacienty z různých důvodů nedostupné (např. péče je vázaná na nemocnici nebo centrum) ukazuje se, že eHealth verze programů představují další efektivní nástroj v podpoře duševního zdraví lidí s onkologickým onemocněním a mají také velký populační dopad. Tvorba eHealth intervencí, ověřování jejich efektivity a jejich implementace do standardní lékařské péče, představuje v kontextu vývoje mobilních technologií a přibývajících důkazů o jejich účinnosti klíčovou výzvu onkologické péče.
Cíle projektu:
Studie klinicky ověří účinnost a do běžné komplexní onkologické péče zavede tři samostatné, již připravené, osmitýdenní programy na podporu duševního zdraví, a to inovativně v podobě tří mobilních eHealth aplikací pro „chytré telefony“. Účinnost eHealth programů bude ověřena prostřednictvím RCT designu u pacientek s nádorem prsu bezprostředně po ukončení adjuvantní chemoterapie. Účinnost programu bude ověřována pomocí změn v psychologických metodách monitorujících indexy chronického stresu a resilience a pomocí změn vybraných indexů fungování imunitního a autonomního nervového systému. Sledovány budou rovněž změny aktuálního emočního prožívání účastníků studie, a to díky monitorování stavu pacientů v mobilním zařízení (chytrém telefonu).
Ověření efektu prostředí čekáren na aktuální psychický stav pacientů MOÚ – rozvíjení konceptu virtuální čekárny →
Motivace mužů ke screeningu nádoru prostaty v rámci projektu ProstaPilot →
- MOÚ-ProstaPilot je projekt sloužící k rozšíření vědeckého poznání, jak lépe a časněji zachytit zhoubný nádor prostaty u mužů. Dlouhodobým cílem našeho projektu a podobných studií na celém světě (studie a literatura) je poskytnout mužům preventivní program podobající se mamografickému screeningu karcinomu prsu u žen.
- MOÚ-ProstaPilot je klinická studie, pilotní projekt screeningu klinicky signifikantního karcinomu prostaty v běžné populaci pomocí magnetické rezonance se zkráceným protokolem.
Název projektu: ProstaPilot. Screening karcinomu prostaty pomocí magnetické rezonance se zkráceným protokolem
Kód projektu: NU22-09-00539
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: doc. MUDr. Michal Staník, Ph.D.
Období řešení projektu: 01. 05. 2022 - 31. 12. 2025
3Publikace
Publikace →
Halámková J, Bohovicová L, Pehalová L, Kazda T, Goněc R, Staněk T, Mouková L, Adámková Krákorová D, Kozáková Š, Svoboda M, Demlová R, Gabrielová L, Hernychová L, Kiss I. The risk of second primary malignancies in colorectal cancer patients using calcium channel blockers. Sci Rep. 2023 Mar 1;13(1):3490. doi: 10.1038/s41598-023-29535-7.
Světlák M, Malatincová T, Halámková J, Barešová Z, Lekárová M, Vigašová D, Slezáčková A, Šumec R, Humpolíček P, Šedo J, Chládek J, Roman R, Gottwaldová J, Gescheidtová L, Čermáková Z, Thon V, Hrnčiříková I, Kazda T, Svoboda M. The effectiveness of three mobile-based psychological interventions in reducing psychological distress and preventing stress-related changes in the psycho-neuro-endocrine-immune network in breast cancer survivors: Study protocol for a randomised controlled trial. Internet Interv. 2023 May 5;32:100628. doi: 10.1016/j.invent.2023.100628.
Liptáková S, Světlák M, Hytych R, Matis J, Slezáčková A, Šumec R. Signing up is not yet mindfulness practice: A systematic review of adherence to eHealth and mHealth mindfulness-based programs in the pre-pandemic period. Česk Psychol. 2022;66(3):233–254. doi: 10.51561/cspsych.66.3.233.
Světlák M, Šnajdrová V, Fialová K. Jak nám mohou pacienti pomoci být ještě lepšími lékaři – edukační leták „Než půjdu k lékaři“. Klin Onkol 2023;36(4):307-313. doi: 10.48095/ccko2023307.
Barešová Z, Lekárová M, Světlák M, Vigašová D, Halámková J, Šedo J. EHealth podpora duševního zdraví onkologických pacientů – mají o ni pacienti zájem? Shrnutí prvního roku s mobilní aplikací MOÚ MindCare. Klin Onkol 2023;36(Suppl 1):119-122. doi: 10.48095/ccko2023S119.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322