Výpočetní tomografie
Výpočetní tomografie
Výpočetní tomografie je bezbolestné a přesné zobrazovací vyšetření kombinující rentgenové záření a následnou počítačovou rekonstrukci obrazu. Výsledkem je zobrazení části těla pacienta v tenkých vrstvách, což nám pomáhá zjistit přesný rozsah onemocnění či zhodnotit efektivitu protinádorové léčby.
2Jak vyšetření probíhá?
- Pacient je před vyšetřením poučen a podepisuje informovaný souhlas.
- Většina vyšetření si vyžaduje podání kontrastní látky. K nitrožilní aplikaci je nutné zavedení kanyly do žíly. Před vyšetřením břicha se kontrastní látka standardně i popíjí (perorální kontrast).
- Následně pacient asi 10 až 20 minut klidně leží na pohyblivé části CT přístroje, která se posouvá přes tzv. gantry, které připomínají prstenec.
- Kontrastní látka se aplikuje pomocí automatické pumpy. To může být doprovázeno pocitem horka, hořkou pachutí v ústech, nevolností či nutkáním na močení. Tyto pocity ale rychle odezní.
3Jaké mohou nastat komplikace?
- CT vyšetření je v podstatě rentgenové vyšetření. Dávka záření je významně vyšší než u klasického snímku, proto musí být jeho provedení odůvodněné.
- Velmi výjimečně se po podání jódové kontrastní látky může rozvinout různě závažná alergická reakce, školený personál je ale na tyto situace připraven.
- Kontrastní látka muže ojediněle způsobit zhoršení ledvinných funkcí, tzv. kontrastní nefropatii.
- Vypití kontrastní látky může být spojeno s vodnatým průjmem či pocitem nevolnosti.
- Komplikace jsou vzácné, náš školený personál je na všechny situace dobře připraven, a pomůže Vám se zvládnutím případných komplikací.
4Kdy bude výsledek?
Pacient po vyšetření odchází domů. Výsledek vyšetření bude do 24 hodin odeslán ošetřujícímu onkologovi.
5Jak se na vyšetření připravit?
- Před vyšetřením je třeba alespoň 3 hodiny nejíst. Tekutiny není nutné omezovat, ideální je voda či neslazený čaj. Dostatek tekutin je nutný i po vyšetření. Pomáhá především k rychlému odstranění kontrastní látky z těla.
- Své běžné léky užijte tak, jak jste zvyklí. Výjimkou jsou léky na cukrovku obsahující metformin. Jeho vysazení Vám vysvětlí lékař.
- Jak správně popíjet perorální kontrast se dozvíte z písemného návodu, který obdržíte na RTG evidenci.
- CT malé pánve si vyžaduje naplněný močový měchýř, proto je potřebné 2 hodiny před vyšetřením nemočit a vypít alespoň 0,5 litru vody.
- Je velmi důležité, aby pacient upozornil personál na případné alergie, kterými trpí.
6Co nám vyšetření ukáže?
CT vyšetření lékařům poskytuje obrovské množství přesných informací o jednotlivých orgánech a jejich patologiích. U onkologický pacientů je to nejčastěji rozsah nádového onemocnění, velikost nádoru, vztah k okolním tkáním i eventuální přitomnost metastáz. Velmi často se vyšetření výpočetní tomografií využíva také k hodnocení úspěšnosti protinádorové léčby.
7Kdy není vyšetření vhodné?
- Nativní CT (vyšetření bez kontrastní látky) není vhodné provádět u těhotných žen. Výjimkou jsou pouze život ohrožující stavy.
- Vyšetření s jódovou kontrastní látkou není vhodné u pacientů s velmi vysokým rizikem vzniku anafylaktického šoku, tedy velmi těžké formy alergické reakce.
- Velkou opatrnost při indikaci vyšetření a speciální přípravu na vyšetření CT vyžadují i pacienti s významně zhoršenou funkcí ledvin, neléčenou zvýšenou funkcí štítné žlázy, s mnohočetným myelomem či hormonálně aktivním nádorem nadledviny.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322