Zdravotně-sociální péče
Zdravotně-socální pracovnice MOÚ jsou k dispozici ambulantním i hospitalizovaným pacientům. Jejich cílem je pomoct zvládat sociální aspekty života během léčby i následnou péči a s ní spojené záležitosti. Sociální aspekty onemocnění se obvykle netýkají pouze samotného pacienta, ale ve velké míře také jeho okolí. V MOÚ proto nabízíme také poradenství v oblasti následné péče, pomoc při zajištění péče o nemocného, ale i pomoc, podporu a poradenství pro pozůstalé.
1Jak péče probíhá?
Naše zdravotně-sociální pracovnice Vám rády pomohou s vyřízením následné péče, ať už mobilní hospicové péče, zajištění léčebny pro dlouhodobě nemocné či pečovatelské služby.
V MOÚ nabízíme i zapůjčení zdravotnických pomůcek. Součástí zdravotně-sociální péče je také pomoc při vyřizování dávek a příspěvků na péči.
2Formy sociální péče
V MOÚ Vám zdravotně-sociální pracovnice představí možnosti nabízených služeb a pomohou vybrat tu, která Vám bude jejvíce nápomocna ve Vaší životní situaci.
Domácí péče →
Jedná se o zdravotní péči těm lidem, kteří chtějí zůstat doma navzdory nepříznivé zdravotní situaci.
- Péče je plně hrazena zdravotní pojišťovnou, a proto je vystavována na předpis buď ošetřujícím lékařem v nemocnici, nebo praktickým v místě bydliště.
- Všeobecná sestra navštěvuje pacienta dle indikace lékaře, nejvýše však 3x denně po 1 hodině.
V domácím prostředí jsou tak pacientovi zajištěny například:
- kontrola stavu rány,
- převazy ran,
- ošetření stomií,
- prevence proleženin,
- podávání léků,
- kontrola pravidelného užívání léků,
- kontrola zdravotního stavu pacienta,
- měření tlaku, tepu, dechu.
Mobilní hospicová péče →
Nevyléčitelně nemocným pacientům je zajištěna komplexní péče v domácím prostředí v posledních chvílích jejich života. Jedná se o pacienty, kteří se rozhodli zůstat v domácím prostředí, a jejich blízcí o ně celodenně pečují. Pacientovi je k dispozici tým složený z lékaře, zdravotních sester, pečovatelek, psychologů, sociálních pracovníků a duchovních, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tato péče je bud' hrazena ze zdravotního pojištění nebo za poplatek.
Hospicová péče →
Hospic je specializované zařízení, poskytující paliativní péči ke zmírnění symptomů onkologického onemocnění, vedoucí k zachování maximální kvality pacientova života.
- Žádost o hospicovou péči vyplňuje ošetřující lékař. Součástí je také podepsaný informovaný souhlas pacienta
- Služba je zpoplatněna.
Pečovatelská služba →
Placená služba, jejímž cílem je zajištění péče o domácnost klienta, nejčastěji se jedná o:
- dovážku obědů,
- nákupy (donáška léků),
- malý a velký úklid,
- praní a žehlení prádla,
- doprovod k lékaři,
- dopomoc s hygienou.
V MOÚ nabízíme pomoc při zajištění pečovatelské služby. Neváhejte se obrátit na naše zdravotně-sociální pracovnice. Žádost o pečovatelskou službu můžete podat také na obecním úřadě v místě Vašeho bydliště.
Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) →
Léčebna poskytuje péči chronicky nemocným občanům s cílem zlepšení jejich zdravotního stavu a dosažení úplné či částečné soběstačnosti s cílem návratu pacienta do domácího prostředí. Pacienti jsou přijímáni k hospitalizaci na základě doporučení ošetřujícího lékaře po odeznění akutního onemocnění nebo na základě doporučení praktického lékaře v případě postupného zhoršování zdravotního stavu v domácím prostředí.
Léčebny poskytují následnou péči s důrazem na rehabilitaci pacientů a nácvik sebeobsluhy s perspektivou jejich návratu do domácího prostředí.
3Informace pro pečující
Strach a obavy z péče o svého blízkého, zvládání zajištění péče a její skloubení s běžným životem je zcela normální. Blízcí se často dostávají do zcela nových a nečekaných situací, v nichž vyvstává řadu obav a nejistot.
V MOÚ s Vámi rádi probereme všechny Vaše obavy a pomůžeme Vám najít tu správnou cestu pro pacienta i pro jeho blízké. Obavy blízkých bývají často podobné.
Praktické rady a tipy jak se doma starat o blízkého nemocného.
Žít doma
Institut sociální práce, z.s., #CirkLaPutyka
Dosud nemám žádnou zkušenost s péčí o nemocného →
Máte strach, zda se dokážete o postarat o svého blízkého, který není mobilní?
Péče o ležícího nemocného je náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Proto je možné ze začátku či celou dobu pečování spolupracovat s pečovatelskou službou či odlehčovacími službami, kdy budete mít možnost získat zkušenosti s péčí, budete mít možnost jít ven a u Vašeho příbuzného po dobu Vaší nepřítomnosti může být pečovatelka či osobní asistentka. Pečovatelka Vám může pomoci s hygienickou péčí, oblékáním, polohováním, pomocí s podáváním stravy apod.
Ráda bych se postaral/a o svého blízkého doma. Běžné věci již zvládáme, ale mám obavu ze zhoršení zdravotního stavu →
Dojde-li ke zhoršení zdravotního stavu Vašeho blízkého a pečujete o něj v domácnosti sami, obraťte se prosím na praktického lékaře, ten Vám pomůže zajistit následnou péči. K dispozici jsou například domácí zdravotní péče, charitní ošetřovatelské služby či domácí hospice s multidisciplinárním přístupem pečujících profesionálů (všeobecná sestra, paliativní lékař, psycholog, sociální pracovník, pečovatel, duchovní atd.). Všeobecná sestra z agentury domácí péče může pacientovi poskytnout odbornou ošetřovatelskou péči, např. převazy ran, podání injekcí, infuzí, rehabilitaci, péči o drény atd.
Pokud k Vám dochází všeobecná sestra z domácí péče či z hospice, můžete se v případě zhoršení zdravotního stavu Vašeho blízkého obrátit přímo na ni.
Dojde-li k akutnímu zhoršení stavu, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, nebojte se zavolat záchrannou službu na telefonním čísle 155.
Potřebovali bychom zapůjčit zdravotní pomůcky →
Bude-li pacient propuštěn do domácího ošetřování z MOÚ, budou Vám zdravotně-sociálními pracovnicemi nabídnuty potřebné kompenzační pomůcky. V případě, že tato potřeba vznikne v průběhu domácího ošetřování, obraťte se na praktického lékaře či pečovatelskou službu v místě Vašeho bydliště.
Bližší informace o možnostech zapůjčení zdravotních pomůcek v MOÚ najdete níže.
Jakou stravu mohu svému blízkému podávat? →
Při propuštění do domácího prostředí s Vámi bude hovořit nutriční terapeutka, která Vám předá informace o stravování Vašeho blízkého. V průběhu ošetřování doma je možné se obrátit na Nutriční terapeutky v MOÚ nebo se objednat do online nutriční poradny
Chci se o svého blízkého starat doma, ale nemám dostatek finančních prostředků →
V případě, že chcete o svého blízkého pečovat v domácím prostředí, je možné čerpat dávku nemocenského pojištění – dlouhodobé ošetřovné. Tato dávka umožní lidem zůstat doma až po 90 dnů v situaci, kdy chtějí pečovat o svého blízkého. Potvrzení o potřebě dlouhodobého ošetřovného vystavuje lékař zdravotnického zařízení (zpravidla nemocnice), který rozhodl, že pacientův stav vyžaduje po propuštění celodenní péči, alespoň po dobu následujících 30 kalendářních dnů.
Dávku je možné čerpat při splnění podmínky hospitalizace, která trvala minimálně 4 po sobě jdoucích kalendářních dnů (počítá se i první a poslední den hospitalizace), a předpokladu, že zdravotní stav ošetřované osoby po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu dalších alespoň 30 kalendářních dnů. Při splnění podmínek vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, a to v den propuštění z hospitalizace. Další podmínky jsou udělení souhlasu zaměstnavatele pečující osobě s jeho nepřítomností v zaměstnání, účast na nemocenském pojištění, souhlas se zajištěním péče ošetřované osobě.
Hospitalizace není vyžadována u osoby v inkurabilním stavu, který vyžaduje poskytování paliativní péče a dlouhodobé péče v domácím prostředí. U osoby v inkurabilním stavu rozhodne o potřebě dlouhodobé péče jeho ošetřující lékař.
4Půjčovna kompenzačních pomůcek MOÚ
Pro naše pacienty půjčujeme v MOÚ zdravotnické pomůcky. Zapůjčení je možné na dobu 1 -3 měsíců. Smlouvu je však možné ukončit i kdykoliv po domluvě, případně také zápůjčku prodloužit. V případě, že žijete mimo Brno, rády Vám pomůžeme kontaktovat příslušnou službu v regionu, a zajistíme zapůjčení konkrétní pomůcky v místě Vašeho bydliště.
Jaké kompenzační pomůcky u nás najdete?
- pojízdná invalidní křesla,
- toaletní židle,
- chodítka,
- antidekubitní podložky,
- stolky k lůžku,
- sedáky do vany,
- koncentrátor kyslíku.
Ceník kompenzačních pomůcek nabízených v MOÚ najdete níže v edukačních materiálech.
5Poradenství v oblasti dávek a příspěvků
Neorientujete se v tom, na jaké dávky či příspěvky můžete mít ve Vaší situaci nárok? Rády Vám nejen poradíme, ale pomůžeme i při podání žádostí, při komunikaci s úřady a návaznými institucemi.
Nejčastějšími příspěvky na péči jsou:
- sociální dávky státní sociální podpory (určené rodinám s dětmi),
- sociální dávky a příspěvky v hmotné nouzi (pokud se nacházíte v nepříznivé finanční situaci),
- sociální dávky a příspěvky určené pro pacienty zdravotně postižené (příspěvky na péči, průkazy ZTP),
- problematika nemocenských dávek, mateřské či rodičovské dovolené,
- invalidní či starobní důchod,
- dlouhodobé ošetřovné – dávka nemocenského pojištění.
6Pomoc pozůstalým
Životní situace mohou být často nečekané a náročnější než očekáváme. Může se stát, že budete potřebovat pomoc po smrti svého blízkého, i v tyto chvíle jsme tu pro Vás. Můžete se na nás obrátit také v případě dědického řízení, vyřízení vdovského důchodu či obvolání potřebných institucí. Poradce pro pozůstalé Vám poradí, jaké instituce kontaktovat a co bude následovat.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322